HolandiaZelandia

Pod koniec 1944 roku Zelandia stała się areną ciężkich walk. Stawką była kontrola nad rzeką Skaldą. Bez Skaldy alianci nie mogli korzystać z portu w Antwerpii, który był niezbędny dla zapewnienia dostaw. 

Liberation Route Europe

Liberation Route:HolandiaZelandia

W ostatnich miesiącach 1944 roku alianci rozpaczliwie potrzebowali dużego portu w celu zapewnienia zaopatrzenia swoim oddziałom. Zdobyli oni we wrześniu Antwerpię z portem, ale nie mogli korzystać z portu, ponieważ niemieckie wojska miały we władaniu brzegi rzeki Skaldy. Oznaczało to, że alianci musieli zdobyć Zelandię. Ciężkie walki doprowadziły do śmierci wielu osób, a powodzie i wojna spowodowały ogromne szkody materialne w całej prowincji.

Punkty audio

Doświadcz historii

Wybrana historia: Bitwa o Skaldę

W sierpniu 1944r. Alianci wyszli poza teren Normandii. Szybkość, z jaką się posuwali była tak duża, że linie zaopatrzenia nie nadążały za frontem. W pierwszych dniach września ofensywa została zatrzymana. Alianci pilnie potrzebowali dużego portu, by zapewnić zaopatrzenie swym oddziałom. Wyborem oczywistym była Antwerpia.

Otwarcie portu w Antwerpii
Na tym obrazie:
Bitwa o Skaldę
Brytyjscy komandosi lądują w pobliżu miasta Vlissingen podczas bitwy o Skaldę.

W dniu 4 września 1944r. siły brytyjskie przechwyciły miasto i port Antwerpii w stanie nienaruszonym. Był to duży sukces Aliantów, ponieważ stwarzał możliwość rozwiązania problemów z zaopatrzeniem. Od momentu wyrwania się z Normandii, linia frontu posuwała się na północ w zdumiewającym tempie. Fakt ten był źródłem problemów, ponieważ każdy galon paliwa i każdy nabój potrzebny wojskom alianckim trzeba było dowieźć z Normandii. Do początku września zapewnienie zaopatrzenia w stopniu, który by pozwolił siłom alianckim posuwać się dalej, stało się po prostu niemożliwe.

Dlatego marszałek polowy Montgomery zaproponował skupienie wszystkich wysiłków na wąskim odcinku frontu w Operacji Market Garden. Celem tej operacji było przechwycenie mostów nad głównymi rzekami Holandii, aby zapewnić szybki marsz ku centrum nazistowskich Niemiec. Niestety, operacja nie udała się, ponieważ most nad Renem w Arnhem pozostał w rękach niemieckich.

Operacja Market Garden odsunęła uwagę od portu w Antwerpii, a stanowił on poważny problem, ponieważ mimo przejęcia Antwerpii, port nie mógł być uruchomiony, dopóki siły niemieckie zachowywały kontrolę nad wpływającą doń rzeką Skaldą portu. Niemcy byli świadomi krytycznego znaczenia Antwerpii i dlatego silnie obsadzili bieg rzeki.

Sytuacja ta doprowadziła do walk znanych pod nazwą Bitwy o Skaldę. Gra toczyła się o wykorzystanie portu Antwerpii, a w istocie o zdolność sił alianckich do skutecznego przeprowadzenia ostatniej fazy wojny.

Przeczytaj całą historię