Arnhem-Nijmegen

Arnhem-Nijmegen

Początek: Antwerp Koniec: Arnhem Czas trwania:

Arnhem-Nijmegen

Aby zapewnić powodzenie Operacji Market Garden, wojska alianckie musiały przechwycić most w Arnhem. Ale słabo uzbrojone siły powietrzne nie miały szans wobec dwóch Dywizji Pancernych SS znajdujących się na tym obszarze. Po desperackiej walce i licznych stratach, most w Arnhem okazał się ‘o jeden most za daleko’. Brytyjscy i polscy spadochroniarze, zrzuceni niedaleko Arnhem, napotkali zdecydowany opór. Oczekiwano, że spadochroniarze w Arnhem wytrwają przynajmniej przez cztery dni. Ostatecznie zmagali się przez dziewięć dni w brutalnych walkach, zanim wycofali się przez Ren, gdy niepowodzenie Market Garden okazało się nieuniknione.

Trasa na mapie

Dzień 1

Przybycie do Antwerpii i pierwszy nocleg w hotelu w okolicy Antwerpii. 

Dzień 2

Następnego ranka, wizyta w Leopoldsburg, aby zobaczyć dokąd Generał Horrocks skierował swoich żołnierzy w celu przełamania niemieckiej linii obrony i uchwycenia mostu Joe's Bridge w Lommel. Następnie trasa prowadzi powoli wzdłuż Corridor (Hells Highway),. którędy przeciągały oddziały lądowe w posiłkowej próbie wsparcia wojsk powietrznodesantowych w Arnhem. . Po drodze odwiedzenie różnych miejsc przeprawy przez system kanałów i mostu w Grave. Odpocznij w pięknym mieście Nijmegen, zwiedzając również tutaj most; przed ruszeniem w drogę do Muzeum Wyzwolenia Narodowego w Groesbeek, a następnie skorzystaj z noclegu w hotelu w Arnhem. 

Zdjęcia dzień 2

Dzień 3

Wyjazd z Arnhem, by odwiedzić okolicę Oosterbeek, Airborne Museum Hartenstein, strategiczne rozdroża Schoonoord, Oosterbeek Airborne Cemetery i podąż dalej szlakiem Johna Frosta aż do słynnego 'Mostu za Daleko'. Zatrzymaj się na trasie w hotelu Tafelberg, dawnym domu Kate Ter Horst (Anioła Arnhem'). Odwiedź również arenę męstwa, gdzie L/Sgt. Baskeyfield, Cpt. Queripel, Cpt. Cain, Lt. Grayburn i Flt Lt. Lord otrzymali prestiżowe odznaczenie Krzyż Wiktorii.

Dzień 4

Odwiedź cmentarz Wojsk Spadochronowych w Oosterbeek, by złożyć hołd poległym żołnierzom, a następnie udaj się do Niemiec i złóż wizytę na Cmentarzu Wojennym, niedaleko Kleve.

Dzień 5

Zakończenie podróży.