Battle of the Scheldt - SL204

Bitwa o Skaldę

04-09-1944 - 28-11-1944

Słowa kluczowe dla tej historii
Bombardowania Zniszczenia Walka Wyzwolenie
Liberation Route Europe

Bitwa o Skaldę

Otwarcie portu w Antwerpii

W sierpniu 1944r. Alianci wyszli poza teren Normandii. Szybkość, z jaką się posuwali była tak duża, że linie zaopatrzenia nie nadążały za frontem. W pierwszych dniach września ofensywa została zatrzymana. Alianci pilnie potrzebowali dużego portu, by zapewnić zaopatrzenie swym oddziałom. Wyborem oczywistym była Antwerpia.

W dniu 4 września 1944r. siły brytyjskie przechwyciły miasto i port Antwerpii w stanie nienaruszonym. Był to duży sukces Aliantów, ponieważ stwarzał możliwość rozwiązania problemów z zaopatrzeniem. Od momentu wyrwania się z Normandii, linia frontu posuwała się na północ w zdumiewającym tempie. Fakt ten był źródłem problemów, ponieważ każdy galon paliwa i każdy nabój potrzebny wojskom alianckim trzeba było dowieźć z Normandii. Do początku września zapewnienie zaopatrzenia w stopniu, który by pozwolił siłom alianckim posuwać się dalej, stało się po prostu niemożliwe.

Dlatego marszałek polowy Montgomery zaproponował skupienie wszystkich wysiłków na wąskim odcinku frontu w Operacji Market Garden. Celem tej operacji było przechwycenie mostów nad głównymi rzekami Holandii, aby zapewnić szybki marsz ku centrum nazistowskich Niemiec. Niestety, operacja nie udała się, ponieważ most nad Renem w Arnhem pozostał w rękach niemieckich.

Operacja Market Garden odsunęła uwagę od portu w Antwerpii, a stanowił on poważny problem, ponieważ mimo przejęcia Antwerpii, port nie mógł być uruchomiony, dopóki siły niemieckie zachowywały kontrolę nad wpływającą doń rzeką Skaldą portu. Niemcy byli świadomi krytycznego znaczenia Antwerpii i dlatego silnie obsadzili bieg rzeki.

Sytuacja ta doprowadziła do walk znanych pod nazwą Bitwy o Skaldę. Gra toczyła się o wykorzystanie portu Antwerpii, a w istocie o zdolność sił alianckich do skutecznego przeprowadzenia ostatniej fazy wojny.

Galeria multimedialna

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie