The National Liberation Museum 1944-1945 - SPOT025

Muzeum Wyzwolenia Narodowego 1944-1945

Wylerbaan 4, Groesbeek, Holandia
Słowa kluczowe dla tego miejsca
Zniszczenia Walka
Liberation Route Europe

Muzeum Wyzwolenia Narodowego 1944-1945

Muzeum Wyzwolenia Narodowego 1944-1945 znajduje się w miejscu, gdzie 17 września 1944 r. wylądowali w ramach operacji Market Garden spadochroniarze z 82. Amerykańskiej Dywizji Powietrznodesantowej. Muzeum posiada bogatą kolekcję materiałów na temat operacji Market Garden, bitwy o Reichswald oraz II wojny światowej w najszerszym rozumieniu tego określenia.

Muzeum Wyzwolenia Narodowego 1944-1945 stoi w historycznym miejscu. Wzniesione zostało w miejscu lądowania spadochroniarzy z 82. Amerykańskiej Dywizji Powietrznodesantowej podczas operacji Market Garden. Stąd, oddziały amerykańskie ruszyły w kierunku mostów w Grave i Nijmegen. Ich przechwycenie otworzyłoby obszar między rzekami Mozelą, Waal i Renem dla sił alianckich, co miałoby olbrzymi wpływ na dalszy bieg wojny.

Teren ten był również punktem startowym, z którego rozpoczęto operację Veritable mającą za zadanie oczyścić las Reichswald (luty 1945r.). Do tego czasu droga wiodąca dziś do muzeum stała się linią frontową oddzielającą siły alianckie i niemieckie. Operację Veritable otworzył najcięższy ostrzał artyleryjski widziany na froncie zachodnim II wojny światowej. Na linie niemieckie wystrzelono ponad pół miliona pocisków. Siły niemieckie, zajmujące pierwszą z trzech linii obrony były całkowicie zaskoczone, a ich opór został złamany w ciągu dwóch dni. Jednak po tym wstępnym sukcesie operacja szybko zaczęła utykać. Wyparcie sił niemieckich z lasów Reichswald zajęło aliantom kolejne dwa tygodnie.

Muzeum Wyzwolenia Narodowego 1944-1945 posiada bogate zbiory dotyczące operacji Market Garden, bitwy o Reichswald oraz II wojny światowej w najszerszym rozumieniu tego określenia.

Informacje turystyczne

Aby dowiedzieć się więcej, a także uzyskać informację dotyczącą godzin otwarcia, proszę odwiedzić stronę: www.liberationmuseum.com

Galeria multimedialna

Muzeum Wyzwolenia Narodowego 1944-1945

Muzeum Wyzwolenia Narodowego 1944-1945 stoi w historycznym miejscu. Wzniesione zostało w miejscu lądowania spadochroniarzy z 82. Amerykańskiej Dywizji...

Wylerbaan 4, Groesbeek, Holandia +31 243974404 http://www.liberationmuseum.com

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie

Witamy na naszej nowej stronie internetowej. Strona jest jeszcze w budowie, a treść jest nieustannie dodawana, dlatego też zapraszamy do odwiedzenia naszej strony w niedalekiej przyszłości, aby zobaczyć zmiany, których dokonaliśmy. Mamy nadzieje, że strona się Państwu spodoba! Bardzo liczymy na feedback, który możecie Państwo umieścić na naszym Facebook’u.