Crossing of the Leopold Canal - SPOT220

Forsowanie kanału Leopolda

Boomstraatje, Maldegem, Holandia
Słowa kluczowe dla tego miejsca
Walka Wyzwolenie
Liberation Route Europe

Forsowanie kanału Leopolda

Pierwszym etapem ataku na kocioł w Breskens było przebycie kanału Leopolda tuż na wschód od miejsca, w którym łączył się z odnogą kanału de la Lys. Atak rozpoczął się w dniu 6 października pod osłoną kilkudziesięciu transporterów Wasp, wyposażonych w miotacze ognia.

Miotacze te zalewały ogniem pozycje niemieckie po drugiej stronie kanału osłaniając w ten sposób podejście oddziałów kanadyjskich, przeprawiających się łodziami. Kanał Leopolda był trudnym i szerokim ciekiem wodnym o stromych brzegach, ale Kanadyjczykom udało się go pokonać i uchwycić dwa przyczółki. Siły niemieckie atakowały je ostro i przez trzy dni sytuacja była bardzo niepewna. Walki wręcz przeplatały się z dywanowym ostrzałem z moździerzy i dział, które zmieniały brzegi kanału w prawdziwe piekło. Wczesnym rankiem 9 października siłom kanadyjskim udało się połączyć oba przyczółki, ale dalsze posuwanie się do przodu było bardzo wolne. Niemniej, tego samego dnia oddziałom tym przyszła w sukurs 9 brygada kanadyjska, która przeprawiła się na wysokości wioski Hoofdplaat na północ od kotła Breskens. Atak ten zaskoczył Niemców i zmusił ich do obrony na kilku frontach.

Kanadyjskim żołnierzom udało się zbudować kilka mostów przez kanał Leopolda, co ułatwiło im przerzucanie oddziałów i zaopatrzenia, a jednocześnie pozwoliło na wprowadzenie czołgów. Były one ogromnym wsparciem dla żołnierzy znajdujących się na otwartych, płaskich terenach i pomogły im wydatnie w odepchnięciu sił niemieckich.

Atak przez kanał Leopolda zakończył się powodzeniem, jednak cena za sukces była wysoka. W ciągu pierwszych siedmiu dni walk Kanadyjczycy posunęli się o jakieś 1.000 metrów tracąc 600 żołnierzy, z czego 111 poległo.

Galeria multimedialna

Boomstraatje, Maldegem, Holandia

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie