19. The Poles of Driel

Polacy walczący pod Driel

21-09-1944

Kerkstaat, Driel, Holandia
Słowa kluczowe dla tego miejsca historycznego
Walka Wyzwolenie Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Polacy walczący pod Driel

Polska 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa dowodzona przez generała Sosabowskiego dzielnie walczyła w Bitwie o Arnhem. Niemniej jednak jej ogromny wkład w wyzwolenie Holandii został oficjalnie doceniony dopiero niedawno. Wielu żołnierzy doczekało się rehabilitacji dopiero po śmierci, co jednak wcale nie umniejszyło znaczenia tego gestu w oczach ich rodzin.

Urodziny w Galicji w 1892 r., generał brygady Stanisław Sosabowski cieszył się dużym poważaniem swoich żołnierzy. Brał udział w obronie Warszawy przed niemieckim najeźdzcą, za co otrzymał wiele odznaczeń. Następnie przedostał się przez Francję do Wielkiej Brytanii, gdzie objął dowództwo nad polską 1. Samodzielną Brygadą Spadochronową. Wielu jego żołnieży poległo w Bitwie o Arnhem.

Montgomery i Browning uznali Sosabowskiego za osobiście odpowiedzialnego za klęskę Operacji „Market Garden”. Pozbawiony dowództwa Generał opuścił szeregi armii w 1948 r. Zmarł na emigracji w Wielkiej Brytanii w 1967 r. i został pochowany w Warszawie.

Montgomery i Browning zrobili z polskiego generała kozła ofiarnego, obwiniając go za klęskę pod Arnhem. Mieszkańcy Driel jako jedyni dostrzegli dramat walki polskich oddziałów, które poniosły poważne straty w wyniku niesprzyjających okoliczności oraz nieumiejętnego planowania brytyjskiej Komendy Głównej. W ich oczach Polacy dowodzeni przez Generała Stanisława Sosabowskiego jawią się jako wyzwoliciele.

Galeria multimedialna

Kerkstaat, Driel, Holandia