56. The Battle of Otterlo

Ostatnia duża bitwa w Holandii

16-04-1945

Dorpsstraat, Otterlo, Holandia
Słowa kluczowe dla tego miejsca historycznego
Walka Wyzwolenie Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Ostatnia duża bitwa w Holandii

16 kwietnia 1945 r. 5. Kanadyjska Dywizja Pancerna oswobodziła wioskę Otterlo, ale inni uciekający na zachód żołnierze niemieccy zajęli wieś ponownie. W powstałym w efekcie zamieszaniu potyczki przerodziły się w zaciętą bitwę, w której poległo ponad 300 żołnierzy: była to ostatnia bitwa na ziemi holenderskiej.

Po załamaniu się operacji Market Garden we wrześniu 1944 r. siły alianckie skoncentrowały uwagę na ostatniej linii obrony niemieckiej wzdłuż Renu (Wał Zachodni). Wyzwolenie północnej części Holandii musiało trochę poczekać. Przebiwszy się przez obronę nad Renem, siły alianckie podzieliły się na trzy grupy. Jedna z nich, złożona w większości z Kanadyjczyków, zawróciła i rozpoczęła wyzwalanie Holandii od wschodu.

16 kwietnia 1945 r. 5. Kanadyjska Dywizja Pancerna wyzwoliła wioskę Otterlo, po czym pociągnęła dalej w kierunku Wekerom i Voorthuizen. We wsi pozostało dowództwo dywizji i batalion piechoty.

W międzyczasie, Niemcy próbowali salwować się ucieczką do zachodniej części Holandii. Po drodze, między 600 a 900 żołnierzy niemieckich dotarło do Otterlo wieczorem 16 kwietnia. Kanadyjczycy oddali ogień z bliskiej odległości, ale ostatecznie ulegli Niemcom. Cekaemiści walczyli własną bronią krótką, ale niemieckim żołnierzom udało się przedrzeć i zająć mocną pozycję we wsi.

Wcześnie rano następnego dnia incydent przerodził się w poważną bitwę. Wezwano na pomoc czołgi kanadyjskie. Dwa miotacze ognia typu Wasp oddały strzały na pozycje niemieckie siejąc panikę wśród Niemców i zmuszając do ucieczki. Zginęło 300 Niemców, dwunastu Kanadyjczyków i czterech cywilów. Rany odniosło 48 Kanadyjczyków. Wyzwolenie Otterlo okazało się kosztowne.

 

Galeria multimedialna

Dorpsstraat, Otterlo, Holandia

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie