31. The key to success

Klucz do sukcesu

22-09-1944

Dorpsstraat, Elst (GLD), Holandia
Słowa kluczowe dla tego miejsca historycznego
Walka Wyzwolenie Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Klucz do sukcesu

Posuwając się w kierunku Arnhem we wrześniu 1944 r. oddziały alianckie napotkały zacięty opór Niemców niedaleko Elst. Obszar pomiędzy rzekami był trudnodostępny dla czołgów. Liczne groble, rowy i sady spowalniały pochód wojska. Zarówno Niemcy jak i Brytyjczycy uważali zdobycie wsi Elst za klucz do sukcesu, co doprowadziło do zaciętej, kilkudniowej bitwy.

Wieczorem 20 września 1944 r. most na rzece Waal w Nijmegen dostał się w stanie nienaruszonym w ręce Aliantów. Brytyjskie siły lądowe miały teraz przeć w kierunku Arnhem, by zakończyć ostatni etap Operacji „Market Garden”. Jednak oddziały brytyjskie wyruszyły dopiero o jedenastej następnego ranka. Do tego czasu Niemcy zdołali przygotować zasadzkę na południe od Elst, na którą Brytyjczycy wkrótce się natknęli.

22 września oddziały brytyjskie przemaszerowały do Driel wąskimi drogami na zachód od Elst. Na miejscu dołączyli do nich polscy spadochroniarze zrzuceni tam dzień wcześniej. W trakcie tego manewru Brytyjczycy czym prędzej przygotowali własną zasadzkę na niemieckie czołgi ze Schwere Panzer Kompanie (kompania ciężkich czołgów) pod dowództwem Hummela, niszcząc co najmniej pięć maszyn (opis w nagraniu). Następnie oddziały brytyjskie przypuściły szturm na Elst z zachodu i wyzwoliły miasto 26 września 1944 r.

Galeria multimedialna

Dorpsstraat, Elst (GLD), Holandia