The Flooding of Walcheren - POI219

Zatopienie Walcheren

03-11-1944 - 05-02-1946

Zeedijk, Westkapelle, Holandia
Słowa kluczowe dla tego miejsca historycznego
Bombardowania Zniszczenia
Liberation Route Europe

Zatopienie Walcheren

Każda walka odbijała się na ludności cywilnej, ale najstraszniejsze skutki przyniosła bitwa o Walcheren. Dowódców alianckich bardzo niepokoiła silna obrona niemiecka wyspy i dlatego podjęli decyzję o zatopieniu całego terenu przez przerwanie tam.

W dniu 2 października zrzucono na Walcheren ulotki wzywające ludność do jak najszybszego opuszczenia wyspy. Nie podano żadnego powodu, który by uzasadniał ucieczkę, ale nawet gdyby został wskazany, cywile i tak nie mogliby opuścić wyspy, bo Niemcy nie pozwalali nikomu z niej wyjechać. Dzień później siły alianckie wyrwały otwór w tamie w pobliżu Westkappelle. Bombardowanie kosztowało życie 152 mieszkańców i zniszczyło większość miasta. Dalsze naloty przerwały tamy w Veere, Flushing i Fort Rammekens. Woda wdarła się poza nie. Około 80 procent Walcheren leży poniżej poziomu morza, toteż te tereny zostały zalane. Tysiące cywilów musiało zostawić cały swój dobytek i ratować się ucieczką w kilka suchych miejsc na lądzie.

Zalanie Walcheren było zawsze kontrowersyjną decyzją. Podjęto ją w oczekiwaniu, że zalanie zerwie niemieckie linie komunikacyjne i uniemożliwi przemieszczanie oddziałów. W praktyce jednak, korzyści były ograniczone. W tamtym momencie armia niemiecka nie miała już odwodów, które można by przemieszczać, a więc mobilność Niemców niemal nie ucierpiała. Na usprawiedliwienie dowódców alianckich można powiedzieć tyle, że musieli podejmować decyzje opierając się na najgorszym możliwym scenariuszu. Pozycje niemieckie na Walcheren były silne, toteż założenie, że uczynią wszystko, by nie dopuścić do przechwycenia wyspy przez Aliantów, a więc i wyzwolenia Antwerpii, było uzasadnione.

Szkody wyrządzone na Walcheren były olbrzymie. Tamy domknięto dopiero na początku 1946r. umożliwiając podjęcie długiego procesu odzyskania lądu.

Informacje turystyczne

W okolicy znajduje się szereg pomników poświęconych wydarzeniom drugiej wojny światowej.

Galeria multimedialna

Zeedijk, Westkapelle, Holandia

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie