21. The Retreat of the British 1st Airborne Division

Ewakuacja spod Oosterbeek

25-09-1944

Westerbouwing, Oosterbeek, Holandia
Słowa kluczowe dla tego miejsca historycznego
Walka Wyzwolenie Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Ewakuacja spod Oosterbeek

Po tygodniu walk stało się jasnym, że operacja Market Garden się nie udała. W tym momencie wielu brytyjskich i polskich spadochroniarzy tkwiło nadal w pułapce po niewłaściwej stronie Renu. 25 września 1944 r. wielu ewakuowano przez rzekę. Spośród 10.600 spadochroniarzy zrzuconych w pobliżu Arnhem 2.398 udało się uciec.

Do 25 września stało się jasnym, że pozycje alianckie na północ od Renu są nie do utrzymania. Tej nocy alianci podjęli próbę ewakuacji jak największej liczby żołnierzy z kotła w Oosterbeek. Operacji nadano kod „Berlin”. Po południowej stronie rzeki inżynierowie kanadyjscy i brytyjscy koordynowali ucieczkę w ulewnym deszczu. Inżynierowie przeprawiali się przez rzekę w tę i z powrotem wielokrotnie, by pomóc wycieńczonym żołnierzom wydostać się. W międzyczasie brytyjski 30. Korpus próbował zamaskować ewakuację gęstą zaporą ognia artyleryjskiego. W trakcie operacji niemal 2.400 żołnierzom alianckim udało się przeprawić przez rzekę na bezpieczny brzeg.

Ewakuację umożliwili też uparci spadochroniarze polscy pod dowództwem generała Sosabowskiego, którzy trzymali zacięcie pozycje w pobliżu wsi Driel. Skupiali uwagę Niemców na sobie na tyle długo, by umożliwić tysiącom tkwiących w pułapce żołnierzy przeprawić się przez Ren na bezpieczny brzeg. We wczesnych godzinach rannych we wtorek, 26 września, dalszego prowadzenia operacji Berlin trzeba było zaniechać z powodu coraz cięższego ostrzału niemieckiego. Jeszcze w tym momencie żołnierze próbowali przepłynąć na drugi brzeg. Niektórym się udało, inni utonęli. Około 300 mężczyzn pozostało w pułapce na brzegu rzeki. Ci musieli się poddać. Wraz z poddaniem się tej nieszczęsnej garstki bitwa o Arnhem i operacja Market Garden dobiegły końca. Z 10.600 spadochroniarzy zrzuconych w pobliżu Arnhem 2.398 ewakuowano, 1.485 zginęło, a 6.414 zostało wziętych do niewoli.

Galeria multimedialna

Westerbouwing, Oosterbeek, Holandia

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie