HolandiaBrabancja Północna

We wrześniu 1944 roku Brabancja Północna stała się areną ciężkich walk. Tysiące spadochroniarzy wylądowało niedaleko Eindhoven, podczas gdy wojska lądowe pędziły przez Brabancję, by dotrzeć do mostu na rzece Ren w Arnhem. 

Liberation Route Europe

Liberation Route:HolandiaBrabancja Północna

We wrześniu 1944 roku wojska alianckie rozpoczęły Operację Market Garden. Amerykańscy spadochroniarze wylądowali w Brabancji Pónocnej niedaleko Eindhoven, podczas gdy alianckie siły lądowe przemierzały prowincję, by dotrzeć do spadochroniarzy w Nijmegen i Arnhem. Ciężkie walki w Brabancji spowodowały śmierć wielu żołnierzy i osób cywilnych. Kolejne walki spowodowały jeszcze więcej śmierci i zniszczeń do czasu gdy prowincja została wyzwolona pod koniec 1944 roku, a linia frontu została utworzona na rzece Mozie.

Punkty audio

Doświadcz historii

Wybrana historia: Operacja Market Garden

Operacja Market Garden była jednym z największych działań alianckich podczas II wojny światowej. Jej celem było zabezpieczenie mostów na rzekach Mozela (Maas / Meuse), Waal i na Renie w Holandii, aby ominąć silnie ufortyfikowaną niemiecką obronną Linię Zygfryda i zapewnić szybki marsz na Berlin.

Największa operacja powietrznodesantowa w historii
Na tym obrazie:
Operacja Market Garden
Spadochroniarze amerykańscy lądują w pobliżu Groesbeek podczas operacji Market Garden.

Operacja Market Garden była jednym z największych działań alianckich podczas II wojny światowej. Miała ona miejsce we wrześniu. Celem operacji było zabezpieczenie kluczowych mostów nad trzema szerokimi rzekami w Holandii (Mozelą, Waal i Renem), aby ominąć silnie ufortyfikowaną niemiecką obronną Linię Zygfryda (Wał Zachodni) za Renem, chroniącą tereny Niemiec. Miano nadzieję, że przy szybkim posuwaniu się ku Berlinowi wojna skończy się do świąt Bożego Narodzenia.

Market Garden był ryzykownym planem stworzonym przez brytyjskiego marszałka polowego Bernarda Montgomery’ego. Realizowały go angielskie, amerykańskie i polskie oddziały powietrznodesantowe w liczbie 41.628 żołnierzy oraz trzy dywizje lądowe.

Operacja składała się z dwóch części. Market była największą operacją powietrznodesantową w historii wojskowości. Garden to kampania lądowa 30. Korpusu, której zadaniem było zabezpieczyć mosty przechwycone przez spadochroniarzy.

Operacja była wysoce ambitnym przedsięwzięciem. W ostatecznym rozrachunku załamała się z powodu złych warunków pogodowych i silnego oporu niemieckiego, szczególnie w okolicach Arnhem. Niemniej, przyczyn niepowodzenia było więcej: strefy zrzutów spadochronowych były zbyt oddalone od mostów zarówno w Nijmegen, jak i Arnhem. W połączeniu z problemami natury komunikacyjnej, mozolnym posuwaniem się oddziałów lądowych i kilkoma błędami wysokiego dowództwa w ostatnich dniach operacji wszystkie te czynniki doprowadziły w końcu do niepowodzenia. Po wygranej bitwie o Nijmegen aliantom nie udało się zająć ostatniego mostu w Arnhem, tego, do którego odnosi się określenie „o jeden most za daleko”.

Przeczytaj całą historię