Rose Jakobs

Rose Jakobs

04-05-1925 - 02-10-1944

Słowa kluczowe dla tej biografii
Walka Wyzwolenie Okupacja Terror i eksterminacja
Liberation Route Europe

Rose Jakobs

Podczas II wojny światowej okupanci niemieccy wymordowali 6 milionów Żydów w całej Europie. Rose Jakobs była młodą, żydowską dziewczyną, która ukrywała się w Holandii przez okupację. Podobnie jak Anne Frank, pisała pamiętnik. Była jedną z nielicznych Żydów, którzy przetrwali. Niestety, tuż po wyzwoleniu Nijmegen zabił ją odłamek bomby.

Podczas II wojny światowej niemieccy okupanci prześladowali Żydów w całej Europie. Zaczęło się od dyskryminacji, która wkrótce przerodziła się w deportację i eksterminację. Wynikiem tych działań było wymordowanie około 6 milionów osób narodowości żydowskiej.

Ofiar mordów na Żydach holenderskich było ponad 100.000. Rose Jakobs była jedną z wielu Żydów w Holandii, która musiała się ukryć, żeby przeżyć. Podobnie jak Anne Frank, Rose była Niemką. Uciekła z Niemiec wraz z rodziną szukając bezpieczniejszego miejsca. Po zajęciu Holandii przez Niemców również i tu nie była bezpieczna. Ukrywała się w Nijmegen i Beek cały ten czas pisząc pamiętnik.

W dniu 20 maja 1943r. pisała:
“Często myślę, że moje szanse wyjścia cało z tego przerażającego piekła są bardzo znikome. Mogą mnie znaleźć, lecą bomby, wreszcie są Szwaby. A potem często wspominam wieczorną modlitwę: „Pan jest ze mną, nie lękam się nikogo”

Jej pamiętnik snuje opowieść dziewczyny w kwiecie wieku, której przyszło żyć w klatce. Operacja Market Garden oznaczała dla Rose wyzwolenie. Wreszcie mogła wyjść z ukrycia, ale właśnie wtedy zdarzyła się tragedia. Kiedy wyszła na ulicę, została trafiona odłamkiem bomby. Zmarła wskutek odniesionych ran.

Jej pamiętnik opublikowano 55 lat po jej zgonie.

Galeria multimedialna

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie