Polska

Polska

Początek: Cracow Koniec: Gdańsk Czas trwania: 10

Polska

Dla ludności Polski, koniec II wojny światowej zupełnie nie oznaczał wyzwolenia. Przybycie Armii Sowieckiej oznaczało przede wszystkim porażkę i faktycznie nową okupację. Dla wielu Polaków polityczne konsekwencje wojny twały do 1989 roku, kiedy Polska stała się znów niezależnym i demokratycznym państwem.

Trasa na mapie

Dzień 1

Przybycie do Krakowa. Nocleg w hotelu w Krakowie.

Dzień 2

W godzinach porannych wycieczka piesza po Starym Mieście. Następnie wyjazd do Oświęcimia, do jednego z największych byłych obozów koncentracyjnych nazistowskich Niemiec Auschwitz-Birkenau. Powrót do hotelu w Krakowie.

Dzień 3

Wyjazd do Lublina. Krótka wycieczka piesza po mieście, następnie wizyta w dawnym obozie koncentracyjnym w Majdanku. Nocleg w hotelu w Lublinie.

Dzień 4

Z rana wyjazd do Warszawy i zwiedzanie: Muzeum Powstania Warszawskiego, Pomnika Umschlagplatz na placu, gdzie gromadzono Żydów przed deportacją z getta. Pomnik Powstania Warszawskiego znajduje się przy włazie do kanału, przez który ludzie uciekali od nazistów; Pawiak – dawne więzienie w okupowanej Warszawie. Nocleg w hotelu w Warszawie. 

Dzień 5

Kontynuuj wycieczkę Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów, odwiedź Muzeum Historii Żydów Polskich i Pomnik Bohaterów Getta, obydwa znajdujące się w dawnej dzielnicy żydowskiej (Dzielnica północna) – w czasie wojny obszar ten był częścią obozu koncentracyjnego KL Warschau. Ponadto warte uwagi jest Muzeum Katynia w Cytadeli Warszawskiej  – pomnik ofiar masakry katyńskiej. Następnie spacer po Starym Mieście. 

Dzień 6

Przejazd do Treblinki, gdzie znajdował się dawny obóz koncentracyjny. Jest to drugi największy obóz zagłady po Auschwitz. Następnie kontynuujemy podróż do Wilczego Szańca w lasach mazurskich, gdzie mieściła się wojenna kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych. Została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR i jest zlokalizowana w zachodniej części Rejonu Umocnionego Giżycko. Powrót do pobliskiego hotelu.

Dzień 7

Przejazd do Sztutowa, obszaru byłego obozu koncentracyjnego Stutthof. Po południu transfer do Gdańska i spacer po Starym Mieście. Następnie wizyta w Europejskim Centrum Solidarności. Nocleg w hotelu w Gdańsku.

Dzień 8

Kontynuujemy wizytę w Gdańsku, objazd Szlakiem Wolności: Westerplatte – miejsce obrony Polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, gdzie stoczyła się pierwsza bitwa II wojny światowej. Atak rozpoczęty został przez pancernik Schleswig – Holstein. Następnie budynek Muzeum Polskiej Poczty, zaatakowany równocześnie z Westerplatte. 

Dzień 9

Przejazd na półwysep Hel, gdzie miała miejsce Bitwa o Hel. Działania zbrojne prowadzone były w Jastarnii, Juracie, mieście Hel i okolicy. Celem była obrona Rejonu Umocnionego Hel. Następnie wizyta w Muzeum Obrony Wybrzeża. Powrót do hotelu.

Dzień 10

Koniec wycieczki i odjazd do portu lotniczego.