The German battleship Schleswig-Holstein/The attack on the Westerplatte - POI012

Niemiecki pancernik Schleswig-Holstein/Atak na Westerplatte

01-09-1939 - 07-09-1939

Gdańsk, Polska
Słowa kluczowe dla tego miejsca historycznego
Bombardowania Zniszczenia Walka Opór Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Niemiecki pancernik Schleswig-Holstein/Atak na Westerplatte

Pancernik niemiecki Schleswig-Holstein odegrał ważną rolę w chwili wybuchu II wojny światowej. Okręt zacumowano w porcie gdańskim pod fałszywym pretekstem. Wczesnym rankiem 1 września 1939r. zaczął on ostrzał polskich pozycji obronnych na półwyspie Westerplatte. Były to pierwsze strzały II wojny światowej.

Niemiecki pancernik SMS Schleswig-Holstein został zbudowany w 1906 r. Jednostka, wykorzystywana jako okręt szkoleniowy marynarki wojennej, zawinęła do portu w Gdańsku 25 sierpnia 1939 r. pod pretekstem kurtuazyjnej wizyty. Zacumowała dokładnie naprzeciwko Westerplatte mając pod pokładem ukrytych 225 żołnierzy.

Kiedy umilkła pierwsza seria strzałów z okrętu Schleswig-Holstein, Wojciech Najsarek, zawiadowca stacji Gdańsk-Westerplatte i żołnierz ochotnik, próbował przebiec na pozycje polskie, ale zauważyła go nacierająca kompania szturmowa niemieckiej marynarki wojennej. Najsarek padł. Był pierwszym polskim żołnierzem, który zginął w II wojnie światowej.

Schleswig-Holstein nie przetrwał wojny. W dniu 18 grudnia 1944r. trafiony przez bombowce Królewskich Sił Lotniczych zatonął w płytkich wodach w pobliżu Gdyni (wówczas Gotenhafen). Po wojnie radziecka marynarka wojenna wyremontowała go pobieżnie i używała w funkcji ćwiczebnego celu na wodach Zatoki Fińskiej. Wrak statku istnieje nadal, ale spoczywa na dnie morskim.

Galeria multimedialna

Niemiecki pancernik Schleswig-Holstein/Atak na Westerplatte

Niemiecki pancernik SMS Schleswig-Holstein został zbudowany w 1906 r. Jednostka, wykorzystywana jako okręt szkoleniowy marynarki wojennej, zawinęła...

Gdańsk, Polska

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie

Witamy na naszej nowej stronie internetowej. Strona jest jeszcze w budowie, a treść jest nieustannie dodawana, dlatego też zapraszamy do odwiedzenia naszej strony w niedalekiej przyszłości, aby zobaczyć zmiany, których dokonaliśmy. Mamy nadzieje, że strona się Państwu spodoba! Bardzo liczymy na feedback, który możecie Państwo umieścić na naszym Facebook’u.