PolskaGdańsk

W dniu 1 września 1939 roku niemiecki pancernik otworzył ogień na Gdańsk, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. Podobnie jak pozostała część Polski, Gdańsk cierpiał z powodu okupacji zarówno nazistowskiej, jak i sowieckiej, aż do odzyskania niepodległości...

Liberation Route Europe

Liberation Route:PolskaGdańsk

W dniu 1 września 1939 roku niemiecki pancernik Schleswig-Holstein otworzył ogień na Westerplatte w Gdańsku. Po kilku dniach bohaterskiej walki Polaków, załoga Westerplatte skapitulowała. Bitwa o Gdańsk stała się ważnym symbolem polskiego oporu. Po wojnie Gdańsk stał się znów areną oporu w postaci ruchu Solidarności, który odegrał ważną rolę w upadku Związku Radzieckiego.

Doświadcz historii

Wybrana historia: Westerplatte

1 września 1939 r. Niemcy zaatakowali półwysep Westerplatte w porcie gdańskim. Atak ten wyznacza początek II wojny światowej. Mały polski garnizon utrzymał się przez siedem dni podtrzymując morale polskiego społeczeństwa. Po wojnie Westerplatte urosło do symbolu polskiego oporu wobec niemieckiej inwazji.

Westerplatte – tu zaczęła się wojna
Na tym obrazie:
Westerplatte
Wartownik na Westerplatte

Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte została założona w 1924r., aby umożliwić Polsce odrodzonej w wyniku I wojny światowej przeładunek dostaw wojskowych w Wolnym Mieście Gdańsk. Kiedy rankiem 1 września 1939r. Niemcy przypuścili inwazję na Polskę, Składnica stała się pierwszym celem ich ataków, stąd jest uważana za miejsce, w którym II wojna światowa miała swój początek. Niewielka załoga polskiego garnizonu zaciekle broniła Składnicy przed atakami piechoty, pod ciężkim ostrzałem z pancernika Schleswig-Holstein, nalotami bombowców Stuka i ogniem artylerii naziemnej. Przez siedem dni obrońcy utrzymywali pozycję tocząc nierówną walkę z przeważającym wrogiem. Kiedy skończyła się amunicja, major Sucharski został zmuszony kapitulować.

Po wojnie pozostali przy życiu obrońcy Składnicy umieścili krzyż na półwyspie i stworzyli niewielki cmentarzyk. Początkowo władzom komunistycznym nie podobała się spontanicznie okazywana cześć dla bohaterów czasów przedkomunistycznych, ale od końca lat pięćdziesiątych fakt ten wykorzystali jako użyteczne narzędzie propagandy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W 1966 r. wzniesiono pomnik „Obrońców Wybrzeża”. Pięć lat później, podczas wzruszającej ceremonii, sprowadzone prochy majora Sucharskiego zostały złożone na cmentarzu Westerplatte.

W ten sposób Westerplatte stało się dla Polaków narodowym pomnikiem. Często na Westerplatte zapraszano wizytujące głowy państwa i oficjalne delegacje, na jej terenie odbywały się masowe wojskowe ceremonie zaprzysiężenia. Podczas pokojowej rewolucji „Solidarności” w 1980 r. przywrócono uprzednio usunięty przez komunistów krzyż. W 1987 r. papież Jan Paweł II wybrał Westerplatte na miejsce spotkania z młodzieżą.

Przeczytaj całą historię