Jersey / Miejsce zainteresowania

Obóz Pracy Lager Wick


Oznacz

Udostępnij

Trasa


Obóz pracy Lager Wick był obozem pracy zbudowanym przez Organizację Todt w 1942 r. podczas niemieckiej okupacji Jersey.

Organizacja Todt założyła na Jersey 14 obozów pracy, z których niektóre zajmowały istniejące budynki, takie jak Fort Regent, West Park Pavilion (obecnie zburzony) lub Grouville Holiday Camp w Fauvic. Ten ostatni został przejęty przez OT w grudniu 1941 r., kiedy stał się obozem dla 200 francuskich, hiszpańskich i północnoafrykańskich robotników przymusowych zatrudnionych na Grouville Common i w kamieniołomach Les Maltières. Ponieważ nie miał oficjalnej nazwy, został w dowcipny sposób nazwany przez hiszpańskich republikanów „Obozem Franco”.

„Obóz Franco” został zastąpiony w lutym 1942 r. przez Lager Wick, nazwany tak na cześć słynnego pilota Luftwaffe z II wojny światowej. Znajdował się na Grouville Marsh. Dziś jest to jedyny obóz, po którym pozostały ślady w postaci dwóch dużych betonowych słupów wejściowych, wokół których owinięty jest drut kolczasty.

W kwietniu 1943 r. obóz o powierzchni 200 metrów kwadratowych składał się z siedmiu baraków, prawdopodobnie ustawionych na palach, aby wznieść je ponad bagniste podłoże, które zostało zasypane setkami ton piasku. Znajdował się tam również blok latryn i wartownia, wszystkie rozmieszczone z czterech stron wokół czegoś, co prawdopodobnie było placem defiladowym. Kolejne cztery baraki przedłużały obóz wzdłuż drogi w kształcie litery L, ale spłonęły w kwietniu 1944 r.

Przyjmuje się, że Lager Wick został opuszczony przed D-Day, a następnie rozebrany przez okolicznych mieszkańców na opał podczas surowej zimy 1944/45.

Wykopaliska archeologiczne, które miały miejsce w latach 2014, 2015 i 2016, ujawniły drut kolczasty i pozostałości po rozbiórce obozu. Wśród odkryć z dawnej stołówki nadzorców znalazły się m.in. kieliszek do sznapsa, spinki do mankietów oraz kubek z orłem i swastyką na dnie. W baraku do przygotowywania posiłków znaleziono duże ilości muszli małży i ostryg, które świadczą o skromnych racjach żywnościowych dla robotników i ogólnie o skrajnym niedoborze żywności na Wyspie.

Szczegółową relację z wykopalisk archeologicznych można znaleźć tutaj: https://gillycarr.wordpress.com/