Jersey / Muzeum

Wojenne Tunele Jersey


Oznacz

Udostępnij

Trasa


Wojenne tunele Jersey, dawniej znane jako Niemiecki Szpital Podziemny, są bez wątpienia najbardziej znanymi wojennymi fortyfikacjami wyspy ze względu na ich historię jako atrakcja dla zwiedzających od 1946 r.

Z tego powodu wiele opublikowano na temat warunków pracy osób zmuszonych do wzięcia udziału w ich budowie. Kompleks ten, znany jako Ho8 (Hohlgangsanlage 08), został zbudowany jako kwatera artylerii, a następnie przekształcony w punkt ewakuacyjny oraz szpital podziemny.

Gdy we wrześniu 1941 r. rozpoczęto budowę, siła robocza składała się z niemieckich batalionów budowlanych i więźniów politycznych z krajów okupowanych, osadzonych w Fort Regent.

Były hiszpański republikański robotnik przymusowy Pascal Pomar napisał: „[…] pierwszymi zesłańcami, którzy pracowali w tym miejscu, byli hiszpańscy republikanie, a także grupa polskich, czechosłowackich (sic!) i alzackich Żydów aresztowanych w okolicach Tuluzy. Deportowani ci, uwięzieni w Fort Regent […], byli przewożeni ciężarówkami i pracowali od godz. 4.00 do 7.00 rano, więc to oni otworzyli pierwsze korytarze”.

Roboty przejęła wówczas Organizacja Todt, w której siłę roboczą stanowili francuskojęzyczni Afrykanie z Afryki Północnej, Hiszpanie i miejscowa siła robocza. Kontyngent rosyjski (w tym ukraiński i białoruski) przybył dopiero w sierpniu 1942 r. Robotnicy ci zostali w większości zakwaterowani w Lager Schepke na bagnach Goose Green w Beaumont.

Więcej o warunkach, jakie musieli znosić zagraniczni robotnicy, można przeczytać w relacji Wasilija Marempolskiego z budowy kompleksu tuneli.

+44 (0)1534 860808, info@jerseywartunnels.com