Holandia / Miejsce zainteresowania

Obóz pracy 't Wijde Veld


Oznacz

Udostępnij

Trasa


W marcu 1935 r. na skraju wrzosowisk Ginkel otwarto obóz pracy 't Wijde Veld dla młodych bezrobotnych. Na początku II wojny światowej obóz został opuszczony, ale w marcu 1944 r. został ponownie zajęty przez 109 ewakuowanych (18 rodzin) ze Stavenisse w Zeelandii. Przez sześć miesięcy znajdowali się oni w samym środku zaciętych walk między wojskami brytyjskimi i niemieckimi.

Obóz pracy 't Wijde Veld w Ginkel dla młodych bezrobotnych osób powstał w marcu 1935 r. Składał się z sześciu baraków. Mieszkańcy pracowali przy konserwacji dróg i budowie ścieżek rowerowych dla Heidemaatschappij.

Na początku II wojny światowej obóz był opuszczony, ale w marcu 1944 r. został ponownie zajęty przez 109 ewakuowanych (18 rodzin) ze Stavenisse. Ich wyspa Tholen została zajęta przez niemieckich okupantów. Powstała tam mała społeczność Zeelandii, gdzie mężczyźni pracowali dla Heidemaatschappij, a dzieci mogły chodzić do szkoły.

Wraz z inwazją na Normandię 6 czerwca 1944 r. rozpoczęło się wyzwalanie Europy. Po zaciętych walkach w lecie większość Francji i Belgii została wyzwolona w błyskawicznym tempie na początku września. W niedzielę 17 września 1944 r. rozpoczęła się operacja Market Garden. Alianci chcieli wejść do Niemiec od strony granicy belgijskiej przez terytorium Holandii. W ramach tego wielkiego planu mosty na Renie w Arnhem miały zostać zdobyte przez brytyjskie jednostki powietrzne. Ta część operacji jest znana jako bitwa o Arnhem.

Tego niedzielnego popołudnia mieszkańcy Zelandii obserwowali brytyjskich spadochroniarzy pod Renkum i brytyjskie szybowce lądujące pod Wolfheze. Szkocka jednostka, która wylądowała szybowcami, miała zająć wrzosowisko Ginkel. Miała to być strefa zrzutu dla 4 Brygady Spadochronowej, która miała przybyć następnego dnia. Szkoci zajęli wrzosowisko, a także obóz pracy, w którym zastali cywilów.

W nocy oddziały SS Wachbataillon 3 (około 750 osób, zwłaszcza Holendrzy w niemieckiej służbie wojskowej) podjęły gorączkowe próby zdobycia wrzosowiska. Następnego dnia rano podeszły do pozycji Szkotów na wschodnim skraju lasu i obozu pracy. Nastąpiła wymiana ognia, strzały przeszły przez całe koszary. W walce zginęło siedmiu Szkotów, a sześciu zostało rannych. Dwóch mieszkańców Zeelandii również zginęło, a kolejny został ciężko ranny. Dwudziestu trzech żołnierzy zostało wziętych do niewoli i przewiezionych do Ede. Niemcy wysłali do Ede również mieszkańców Zeelandii.

Po południu 18 września 4 Brygada Spadochronowa, składająca się z prawie 1900 osób, wylądowała na wrzosowiskach Ginkel. Została przyjęta ciężkim niemieckim ogniem przeciwlotniczym. Około 300 brytyjskich żołnierzy zostało zabitych, rannych, zaginionych lub wziętych do niewoli.