Holandia / Muzeum

Narodowe Centrum Pamięci Obóz Westerbork


Oznacz

Udostępnij

Trasa


Obóz koncentracyjny Westerbork został założony w 1939 roku w pobliżu Hooghalen. Był wykorzystywany jako obóz przejściowy dla holenderskich Żydów, Sinti oraz Romów, kombatantów ruchu oporu oraz wrogów politycznych przed ich przeniesieniem do obozów zagłady. Od 1983 roku stała wystawa Muzeum poświęcona jest przybliżeniu losów Holandii w czasie wojny i podczas okupacji, ze szczególnym uwzględnieniem prześladowań Żydów. Historia obozu jest przedstawiona za pomocą fotografii, dokumentów, rysunków, map oraz eksponatów.

Obóz Westerbork został zbudowany w Hooghalen w 1939 roku, w celu udzielenia schronienia żydowskim uchodźcom z Niemiec.

W 1942 roku, dwa lata po rozpoczęciu niemieckiej okupacji, kierowany przez nazistów obóz zaczął funkcjonować jako obóz przejściowy. Ponad 100 000 osób zostało przetransportowanych do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady w Niemczech, Polsce i Czechach.

Po wyzwoleniu obozu pod koniec II wojny światowej kompleks był wykorzystywany jako obóz internowania dla osób z NSB (holenderskiego ruchu narodowosocjalistycznego) i innych kolaborantów. Następnie w latach 1950-1971 służył jako obóz repatriacyjny dla "holenderskich Indusów" (Holendrów-Indonezyjczyków).

W latach 70. podjęto prace, aby uczynić to historyczne miejsce bardziej rozpoznawalnym, a w 1983 r. królowa Beatrix oficjalnie otworzyła Centrum Pamięci Obozu Westerbork. Od tego czasu część terenu została zmodyfikowana, aby zapewnić lepszy widok na właściwy obóz. Znajduje się tam również stała wystawa, która przedstawia Holandię podczas wojny i pod okupacją, ze szczególnym uwzględnieniem prześladowań Żydów. Historia obozu przedstawiona jest za pomocą fotografii, dokumentów, rysunków, map i eksponatów.

Oosthalen 8, 9414 TG Hooghalen, Drenthe, Netherlands

+315 93 592 600 info@kampwesterbork.nl