Holandia / Pomnik

"Polski Most" w Zaamslag


Oznacz

Udostępnij

Trasa


Podczas natarcia w kierunku Westerschelde, 19 września 1944 r. polscy żołnierze maszerowali z Axel w kierunku Zaamslag. Wycofujące się oddziały niemieckie wysadziły przepust, w tym linię tramwajową, w poprzek cieku wodnego De Hoge Heule. Ludność cywilna szybko wypełniła dziurę pniami drzew.

Po silnym ostrzelaniu wioski granatami przez Pierwszą Polską Dywizję Pancerną, akcja ludności cywilnej pozwoliła czołgom przekroczyć ciek wodny bez żadnej trudności. W ten sposób Zaamslag został wyzwolony. Kilka dni po kapitulacji Niemiec w maju 1945 r., w dowód wdzięczności dla polskich wyzwolicieli, most został przemianowany na "Polski Most". Później u jego podnóża wzniesiono pomnik pamięci, a na moście umieszczono instalację artystyczną.

Coroczne obchody upamiętniają nie tylko cywilne ofiary Zaamslag, ale także ponad 50 000 belgijskich i francuskich jeńców wojennych, którzy byli transportowani przez Zaamslag w maju i czerwcu 1940 roku. Spragnionych i wygłodzonych jeńców przewieziono w otwartych wagonach tramwajem z Flandrii przez Axel i Zaamslag do portu Walsoorden. Następnie zostali przetransportowani głównymi holenderskimi rzekami do obozów jenieckich w Niemczech.

Axelsestraat 165-167, 4543 CH