Wielka Brytania / Cmentarz

​​Cmentarz Anns Hill​


Oznacz

Udostępnij

Trasa


​​Cmentarz Anns Hill w Gosport to cmentarz komunalny, na którym znajduje się również kwatera pod zarządem Komisji Wspólnoty Brytyjskiej ds. Cmentarzy Wojennych (CWGC). Pochowano tu 284 osoby, z czego 173 to ofiary II wojny światowej. Do cmentarza komunalnego można dostać się głównym wejściem przy Anns Hill Road. Na kwaterę CWGC można wejść szybciej przez Wilmott Lane tuż za Lester Road. Groby wojenne znajdują się w centrum cmentarza i są łatwo rozpoznawalne po krzyżu ofiarnym.​

​​Spośród 173 grobów, 144 znajdują się na kwaterze Komisji Wspólnoty Brytyjskiej ds. Cmentarzy Wojennych na zachodnim krańcu cmentarza. Na tej kwaterze pochowanych jest również 29 mężczyzn, którzy służyli w niemieckich siłach powietrznych lub innych rodzajach sił zbrojnych. Niektóre groby niemieckich lotników są związane z nalotami bombowymi na południowe wybrzeże, które były prowadzone od 1940 roku. Pochowano tu także rannych Niemców, którzy byli jeńcami wojennymi z czasów D-Day i bitwy o Normandię i umarli w Wielkiej Brytanii. Zmarli oni podczas transportu w wyniku odniesionych obrażeń lub w szpitalach portowych na lądzie.

Spośród alianckich grobów na tej kwaterze, 139 należy do żołnierzy z Wielkiej Brytanii. Pochowano tu także 3 Kanadyjczyków, 1 Nowozelandczyka i 1 Belga. Na cmentarzu znajduje się także grób pisarki Gladys Stephens oraz Grace Young – dwóch kobiet, które zmarły na gruźlicę.

Są tutaj także trzy inne miejsca pochówku warte wspomnienia w kontekście operacji „Overlord”. Dennis Dewel zginął 2 czerwca 1944 r. podczas wypadku z udziałem barki desantowej, kiedy jego pojazdy wsparcia technicznego i rozminowania (AVRE) zsunęły się po pokładzie na wzburzonym morzu, przygniatając go do burty okrętu. Ernest Brotherton zginął 6 czerwca 1944 r. Prawdopodobnie nie udało mu się wydostać się ze swojej barki desantowej lub od razu zginął w akcji na Sword Beach albo zmarł na skutek odniesionych ran w trakcie powrotu. Frederick Horton z 2 Królewskiego Pułku Warwickshire również zginął 6 czerwca 1944 r. Podobnie jak Brotherton, mógł on nawet nie opuścić swojej barki desantowej, zmarł z powodu ran albo poległ na Sword Beach.

Spacerując po cmentarzu komunalnym, w wielu rzędach można zauważyć rozproszone groby oznaczone charakterystycznym nagrobkiem Komisji Wspólnoty Brytyjskiej ds. Cmentarzy Wojennych. Na cmentarzu pochowani są także cywile, którzy zginęli w wyniku działań wroga w latach 1939-1945. Są to groby prywatne, z własnym pomnikiem i nagrobkami.

W pobliżu kwatery CWGC znajduje się pomnik upamiętniający tych, którzy zginęli podczas niemieckich nalotów bombowych na Gosport.

https://www.gosport.gov.uk/cemetery