Francja / Pomnik

Pomnik Armii Afrykańskiej


Oznacz

Udostępnij

Trasa


Jest to miejsce, w którym znajduje się narodowy pomnik Armii Afrykańskiej: obelisk z regularnie zapalanym płomieniem pamięci. Ten ważny korpus wojskowy został utworzony w latach 30. XIX wieku, natomiast rozwiązany, w momencie gdy Algieria uzyskała niepodległość.

Armia Afrykańska składała się z żołnierzy z Francuskiej Afryki Północnej (AFN) w pułkach żuawów, tyralierów, spahisów, goumierów, meharystów i Legii Cudzoziemskiej. Korpus ten był odpowiedzialny w szczególności za bezpieczeństwo i kontrolę departamentów algierskich, a następnie protektoratów Tunezji i Maroka.

Armia Afrykańska wzięła udział w odległych wyprawach wspominanych wokół pomnika: wojnie krymskiej (1853-56), wojnie włoskiej (1859) i wojnie meksykańskiej (1863-67). Armia Afrykańska brała również udział w walkach podczas kampanii we Francji kontynentalnej (wojny 1870-71, 1914-1918, 1939-40) i we Włoszech (1943-44).

W lipcu 1944 r. Armia Afrykańska została włączona do armii B generała de Lattre de Tassigny. Była ona szczególnie reprezentowana przez 3 Dywizję Piechoty Algierskiej (3 DIA) generała de Monsaberta.

W przededniu lądowania w Prowansji, armia B obejmowała również:

- 1 Dywizję Wolnych Francuzów (1ère DFL), pierwszą jednostkę, która wylądowała 16 sierpnia 1944 roku. Składała się ona z jednostek z całego imperium kolonialnego, z których większość natychmiast przyłączyła się do generała de Gaulle'a i których liczebność została zwiększona przez bojowników ruchu oporu, którzy uciekli z Francji.

- oddziały kolonialne, wywodzące się z piechoty morskiej, które utworzyły większość 9 Kolonialnej Dywizji Piechoty (9 DIC).

Wkrótce znana jako 1 Armia Francuska, armia De Lattre'a składała się z około 240 000 ludzi, w połowie "Europejczyków", a w połowie "muzułmanów" i "kolonistów" (używając ówczesnej terminologii). Walczyli oni aż do kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 r., po stoczeniu trudnych bitew pod Tulonem i Marsylią.

Armia Afrykańska była również zaangażowana w Indochinach.

Ważna uroczystość upamiętniająca te wydarzenia jest organizowana co roku na początku czerwca przez miasto Saint-Raphaël i Souvenir Français. W ceremonii biorą udział liczne władze i osoby niosące flagę, a także pułk, który przybył z Canjuers jako spadkobierca Armii Afrykańskiej (1. RCA).

Chant des Africains (Pieśń Afrykanów) jest oficjalną pieśnią marszową Armii Afrykańskiej. Wraz z Marsylianką, jest to jedyna pieśń wojskowa, która jest śpiewana i odtwarzana podczas stania na baczność oraz w trakcie składania broni.

Parking Beaurivage, 83700 Saint-Raphaël