Holandia / Miejsce zainteresowania

Bazylika świętego Willibrordusa


Oznacz

Udostępnij

Trasa


Pierwsi żołnierze alianccy wkraczający 16 września 1944 r. do Zelandii (prowincja w Holandii) byli Polakami, jak i częścią 1 Armii Kanadyjskiej. Wkroczyli do Zelandii przez wschodnią część Zeeuws-Vlaanderen (region w południowo-zachodniej części Holandii). Przez trzy dni przeprawa przez kanał Axel-Hulst była momentem zaciętej bitwy. Niemieccy obrońcy obserwowali kanał między innymi z 60-metrowej wieży bazyliki w Hulst.

Wieża była to doskonałym punktem widokowym na wschodnią część Zeeuws-Vlaanderen i ujście rzeki Scheldt. Niemieccy żołnierze wyryli swastykę w podłodze i zostawili nazistowskie napisy na ścianach. Drewniana wieża była także ważnym celem dla Aliantów, ale okazała się trudna do zdobycia. Potrzeba było aż dwadzieściu bezpośrednich trafień, aby iglica runęła.

W latach 1950 i 1953 ogłoszono konkurs na projekt nowej iglicy. Propozycja nieznanego wówczas architekta Jana Brouwera została uznana za najlepszy projekt. Brouwer zaprojektował współczesną iglicę, "symbol miasta w krajobrazie". Niemieckie inskrypcje zostały zachowane jako dowód ich obecności w tym miejscu.

Grote Markt, Hulst