Holandia / Miejsce zainteresowania

Most Gdyński


Oznacz

Udostępnij

Trasa


Pierwszymi żołnierzami alianckimi, którzy wkroczyli do Zelandii 16 września 1944 r., byli Polacy i część Pierwszej Armii Kanadyjskiej. Wkroczyli do Zelandii przez wschodnią część Zeeuws-Vlaanderen. W Axel napotkali silny opór jednostek niemieckich, z którymi ciężkie walki nad kanałem Axel-Hulst trwały trzy dni.

Próbując zapobiec niemieckiej kontrofensywie w kierunku Antwerpii oraz aby zdobyć Terneuzen, polskie oddziały ruszyły do Axel przez Hulst. W tym celu należało przekroczyć kanał Axel-Hulst. Wcześniej niemiecka obrona wysadziła mosty nad kanałem i zalała dużą część terenów wokół Axel, co zmusiło Polaków z ciężkimi czołgami do znalezienia wyższego terenu na groblach. Sytuacja ta sprawiła, że kiedy napotkali zaciekły opór wroga, byli praktycznie bezbronni.

Polscy zwiadowcy przeprawili się przez kanał wpław i używając cywilnych łodzi. Po ponad trzech dniach walki, podczas bardzo mglistej nocy i pod ciągłym ostrzałem Niemców, udało im się zbudować most. Konstrukcja została ukończona wczesnym rankiem 19 września. Przez gęstą mgłę Polacy przetransportowali ciężki sprzęt na drugi brzeg. Odpierając ataki przez całą drogę, udało im się dotrzeć do Axel. Miasto zostało wyzwolone około południa.

Polacy nazwali ów most Mostem Gdyńskim. Dziś kanał biegnący pod mostem jest dość wąski - w 1944 r. był znacznie szerszy z powodu niemieckich zalewów. 

Odwiedź stronę Zeeuwse Ankers stronę internetową (Zeeland Anchors) w celu uzyskania wyczerpujących informacji, osobistych historii i filmów o bitwie nad Skaldą.

 

Hulsterseweg 65, 4571 RJ Axel