Liberation Route Europe

Liberation Route Europe
&
Prowincja Limburgia

Prowincja Limburgia, partner Liberation Route Europe

www.limburg.nl

Prowincja Limburgia od 2010 roku ściśle współpracuje z Liberation Route Europe. Wspólnie z nowo utworzoną grupą roboczą, pod przewodnictwem VVV Midden-Limburg, aktywnie promowane i w dalszym ciągu rozbudowywane są następne szlaki limburskie.

Prowincja  Limburgia:

Prowincja Limburgia pracuje z Liberation Route Limburg. Aby wzmocnić tę współpracę, na początku 2016 roku, została utworzona grupa konsultacyjna, w której uczestniczą przedstawiciele z całej prowincji. Celem jest wspólne dokonanie oceny inicjatyw na terenie prowincji Limburgia, związanych z Liberation Route Europe. Są to przede wszystkim uroczystości upamiętniające rocznice oraz inne inicjatywy, podejmowane w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia w latach 2019-2020.

W skład grupy konsultacyjnej wchodzą:
Jessie Riechelman, gmina Venray
René Mahieu, gmina Roermond
Hans Sanders, gmina Eijsden-Margraten
Wim Seelen, Eyewitness Museum Beek
Harma Albering, Prowincja Limburgia
Giel Polman, VVV Midden-Limburg

VVV Midden-Limburg – lider projektu Liberation Route Europe w Limburgii

Giel Polman, dyrektor VVV Midden-Limburg zainicjował w 2008 roku powołanie do życia Liberation Route w Geldrii. Gdy w 2010 roku rozpoczął pracę jako dyrektor VVV Midden-Limburg okazało się, że Limburgia spełnia wszystkie wymagania ustalone przez Fundację Liberation Route.

Częściowo z tego powodu, VVV Midden-Limburg , jako inicjator i lider projektu, rozpoczął w 2011 roku entuzjazmować do projektu różne strony. W ramach współpracy Liberation Route Europe, V-Fonds, Funduszu Kultury Prins Bernhard, Prowincji Limburgia, różnych gmin, Fundacji 1880, NP De Meinweg, NP De Groote Peel i VVV Midden-Limburg udało się zrealizować w Limburgii 23 miejsca z nagraniami dźwiękowymi . Razem z 6 istniejącymi już miejscami z audioprzewodnikiem, Limburgia posiada łącznie 29 lokacji. Bezpośrednim punktem kontaktowym w sprawie dalszej rozbudowy sieci miejsc z nagraniami dźwiękowymi w Limburgii jest VVV Midden-Limburg.


 “VVV Midden-Limburg jest w imieniu Fundacji Liberation Route Europe liderem projektu w prowincji Limburgia, jesteśmy ze tego bardzo dumni. Bo przecież nigdy nie można zapomnieć …”

Giel Polman, dyrektor VVV Midden/Limburg.


 

  • Eyewitness muzeum jest w posiadaniu pisemnego oświadczenia, potwierdzającego poddanie się wojsk holenderskich niemieckiemu okupantowi, bezpośrednio po bombarowaniu Rotterdamu.
  • Niemiecki cmentarz wojskowy w Ysselsteyn, na którym spoczywa 31.598 żołnierzy, jest największym i jedynym niemieckim cmentarzem wojskowym na terenie Holandii. Jest to zarazem jedyny niemiecki cmentarz wojskowy. Spoczywają na nim przeważnie polegli żołnierze niemieccy oraz obywatele holenderscy, którzy zginęli w szeregach niemieckich sił zbrojnych (zwłaszcza SS).
  • Cmentarz amerykański Margraten, jest amerykańskim cmentarzem wojskowym i miejscem pamięci amerykańskich żołnierzy, poległych w obronie Południowej-Limburgii, podczas bitwy o Ardeny i na linii frontu wzdłuż rzeki Rur, w czasie II wojny światowej
Miejsce Limburglaan 106229 GAMaastricht
Liberation Route Europe

Zostań naszym partnerem

Liberation Route Europe to stale rozbudowywany międzynarodowy szlak pamięci, łączący miejsca w których rozegrały się przełomowe wydarzenia w historii współczesnej Europy. Szlak biegnie przez główne regiony na trasie ofensywy sił sprzymierzonych.

Zostań partnerem
Province of Zeeland

Province of Zeeland

Czytaj więcej
Normandy region

Normandy region

Czytaj więcej
Eijsden-Margraten

Eijsden-Margraten

Czytaj więcej