Liberation Route Europe

Liberation Route Europe
&
Muzeum Wyzwolenia Narodowego 1944-1945

Muzeum Wyzwolenia Narodowego 1944-1945, partner Liberation Route Europe

www.bevrijdingsmuseum.nl

Historia przyczyniła się do powstania tego nowoczesnego muzeum w jednym z najpiękniejszych miejsc w Holandii. Między pagórkami i lasami przeszłość odżyła w Muzeum Wyzwolenia Narodowego 1944-1945, na południowy wschód od Nijmegen i Arnhem.

W muzeum tym zwiedzający są świadkami okresu poprzedzającego wojnę, mogą przeżyć okupację wojenną, świętować wyzwolenie i obserwować odbudowę Holandii i Europy ze zgliszcz. Za pomocą zapachów, interaktywnych prezentacji, dioram, modeli, oryginalnych filmów i materiałów dźwiękowych, wyzwolenie przedstawione jest w bardzo ciekawy sposób. Muzeum przedstawia młodszym i starszym aktualne znaczenie demokracji, wolności i praw człowieka. 

Muzeum Wyzwolenia Narodowego jest historyczno-edukacyjną placówką, która opowiada transgraniczną historię II wojny światowej, jej kontekst historyczny, wydarzenia powojenne i jej związek z teraźniejszością. Muzeum ma na celu wieloperspektywiczne przekazywanie wiedzy, przeżycie/doświadczenie i oddziaływanie, pobudzenie historycznej świadomości w odniesieniu do współczesnych kwestii dotyczących wolności, demokracji i praw człowieka. W ten sposób ma charakter oświecający i przyczynia się do kształtowania krytycznego obywatelstwa. 

Poza bogatym programem wydarzeń, muzeum przygotowało również kilka akcji dla grup. Składają się one z wizyty w muzeum, posiłków, degustacji wina w gospodarstwie winiarskim, wizyta w niemieckich miastach Kranenburg i Kleve, wycieczka pociągiem Zonnetrein, przejazd drezyną lub historycznymi pojazdami wojskowymi.

Muzeum Wyzwolenia Narodowego oferuje ponadto edukatywne programy dla wszystkich rodzajów szkół, od podstawowej i średniej do szkoły wyższej. Treść została dostosowana do aktualnych głównych założeń, wymogów i programów nauczania. Podstawę każdego programu tworzy stała wystawa. Istnieje możliwość przekazywania wiedzy, aktywne nabywanie wiedzy i moment współodczuwania. Młodzi ludzie, którzy odwiedzają Muzeum Wyzwolenia Narodowego, cofają się w czasie i słyszą, widzą, odczuwają i czują zapach historii. Muzeum odgrywa rolę inspirującego środowiska nauczania; Model Operacji Market Garden, schron i Ulica Wyzwolenia, diorama Operacja Veritable, Krieg am Niederrhein: Natarcie na Nadrenię, Honorowa kopuła z Roll of Honour, Ściana Praw Człowieka. 

Działania i Programy; Wycieczki z przewodnikiem i wystawy czasowe, edukatywne programy dla młodzieży, battlefield tour i wycieczki autobusowe lub rowerowe, uroczystości upamiętniające rocznice i Święta Wyzwolenia w maju i we wrześniu, Wydarzenia, wieczory filmowe i prelekcje, Canadian War Cemetery i Memorial Park


 “Dzięki współpracy między Muzeum Wyzwolenia Narodowego w Groesbeek i Liberation Route Europe, historia wyzwolenia zostaje umieszczona w kontekście europejskim, co pozwala publiczności lepiej zozumieć historię. Prowadzi to w rezultacie do zwiększenia liczby odwiedzin Muzeum Wyzwolenia Narodowego i różnych miejsc z nagraniami dźwiękowymi w okolicy”.

Drs. Wiel P.H. Lenders, dyrektor Muzeum Wyzwolenia Narodowego 1944-1945.


 

  • Muzeum Wyzwolenia Narodowego posiada jedną z największych kolekcji związanych z II wojną światową w Holandii, o regionalnym, narodowym i międzynarodowym zakresie.
  • Muzeum Wyzwolenia Narodowego jest jedynym muzeum II wojny światowej, znajdującym się zarówno w obszarze operacji Market Garden, jak i natarcia na Nadrenię, niedaleko granicy niemiecko holenderskiej.
  • Z Muzeum Wyzwolenia Narodowego roztacza się panoramiczny widok na piękne naturalne i historyczne środowisko z doskonałą bazą turystyczno-rekreacyjną.
Miejsce Wylerbaan 46561 KRGroesbeek
Liberation Route Europe

Zostań naszym partnerem

Liberation Route Europe to stale rozbudowywany międzynarodowy szlak pamięci, łączący miejsca w których rozegrały się przełomowe wydarzenia w historii współczesnej Europy. Szlak biegnie przez główne regiony na trasie ofensywy sił sprzymierzonych.

Zostań partnerem
Utah Beach Museum

Utah Beach Museum

Czytaj więcej
Wageningen

Wageningen

Czytaj więcej