Liberation Route Europe

Liberation Route Europe
&
Muzeum Wyzwolenia Narodowego 1944-1945

Muzeum Wyzwolenia Narodowego 1944-1945, partner Liberation Route Europe

www.bevrijdingsmuseum.nl

Historia przyczyniła się do powstania tego nowoczesnego muzeum w jednym z najpiękniejszych miejsc w Holandii. Między pagórkami i lasami przeszłość odżyła w Muzeum Wyzwolenia Narodowego 1944-1945, na południowy wschód od Nijmegen i Arnhem.

W muzeum tym zwiedzający są świadkami okresu poprzedzającego wojnę, mogą przeżyć okupację wojenną, świętować wyzwolenie i obserwować odbudowę Holandii i Europy ze zgliszcz. Za pomocą zapachów, interaktywnych prezentacji, dioram, modeli, oryginalnych filmów i materiałów dźwiękowych, wyzwolenie przedstawione jest w bardzo ciekawy sposób. Muzeum przedstawia młodszym i starszym aktualne znaczenie demokracji, wolności i praw człowieka. 

Muzeum Wyzwolenia Narodowego jest historyczno-edukacyjną placówką, która opowiada transgraniczną historię II wojny światowej, jej kontekst historyczny, wydarzenia powojenne i jej związek z teraźniejszością. Muzeum ma na celu wieloperspektywiczne przekazywanie wiedzy, przeżycie/doświadczenie i oddziaływanie, pobudzenie historycznej świadomości w odniesieniu do współczesnych kwestii dotyczących wolności, demokracji i praw człowieka. W ten sposób ma charakter oświecający i przyczynia się do kształtowania krytycznego obywatelstwa. 

Poza bogatym programem wydarzeń, muzeum przygotowało również kilka akcji dla grup. Składają się one z wizyty w muzeum, posiłków, degustacji wina w gospodarstwie winiarskim, wizyta w niemieckich miastach Kranenburg i Kleve, wycieczka pociągiem Zonnetrein, przejazd drezyną lub historycznymi pojazdami wojskowymi.

Muzeum Wyzwolenia Narodowego oferuje ponadto edukatywne programy dla wszystkich rodzajów szkół, od podstawowej i średniej do szkoły wyższej. Treść została dostosowana do aktualnych głównych założeń, wymogów i programów nauczania. Podstawę każdego programu tworzy stała wystawa. Istnieje możliwość przekazywania wiedzy, aktywne nabywanie wiedzy i moment współodczuwania. Młodzi ludzie, którzy odwiedzają Muzeum Wyzwolenia Narodowego, cofają się w czasie i słyszą, widzą, odczuwają i czują zapach historii. Muzeum odgrywa rolę inspirującego środowiska nauczania; Model Operacji Market Garden, schron i Ulica Wyzwolenia, diorama Operacja Veritable, Krieg am Niederrhein: Natarcie na Nadrenię, Honorowa kopuła z Roll of Honour, Ściana Praw Człowieka. 

Działania i Programy; Wycieczki z przewodnikiem i wystawy czasowe, edukatywne programy dla młodzieży, battlefield tour i wycieczki autobusowe lub rowerowe, uroczystości upamiętniające rocznice i Święta Wyzwolenia w maju i we wrześniu, Wydarzenia, wieczory filmowe i prelekcje, Canadian War Cemetery i Memorial Park


 “Dzięki współpracy między Muzeum Wyzwolenia Narodowego w Groesbeek i Liberation Route Europe, historia wyzwolenia zostaje umieszczona w kontekście europejskim, co pozwala publiczności lepiej zozumieć historię. Prowadzi to w rezultacie do zwiększenia liczby odwiedzin Muzeum Wyzwolenia Narodowego i różnych miejsc z nagraniami dźwiękowymi w okolicy”.

Drs. Wiel P.H. Lenders, dyrektor Muzeum Wyzwolenia Narodowego 1944-1945.


 

  • Muzeum Wyzwolenia Narodowego posiada jedną z największych kolekcji związanych z II wojną światową w Holandii, o regionalnym, narodowym i międzynarodowym zakresie.
  • Muzeum Wyzwolenia Narodowego jest jedynym muzeum II wojny światowej, znajdującym się zarówno w obszarze operacji Market Garden, jak i natarcia na Nadrenię, niedaleko granicy niemiecko holenderskiej.
  • Z Muzeum Wyzwolenia Narodowego roztacza się panoramiczny widok na piękne naturalne i historyczne środowisko z doskonałą bazą turystyczno-rekreacyjną.
Miejsce Wylerbaan 46561 KRGroesbeek
Liberation Route Europe

Zostań naszym partnerem

Liberation Route Europe to stale rozbudowywany międzynarodowy szlak pamięci, łączący miejsca w których rozegrały się przełomowe wydarzenia w historii współczesnej Europy. Szlak biegnie przez główne regiony na trasie ofensywy sił sprzymierzonych.

Zostań partnerem
Envol Espace

Envol Espace

Czytaj więcej
War and Resistance Museum Overloon

War and Resistance Museum Overloon

Czytaj więcej