Liberation Route Europe

Liberation Route Europe
&
Muzeum Wyzwolenia w prowincji Zelandia

Muzeum Wyzwolenia w prowincji Zelandia, partner Liberation Route Europe

Muzeum Wyzwolenia w prowincji Zelandia (Bevrijdingsmuseum Zeeland) przedstawia burzliwą historię Zelandii podczas II wojny światowej. Ponadto muzeum to poświęca również uwagę zelandzkim wolontariuszom wojennym, którzy służyli w Holenderskich Indiach Wschodnich, bezpośrednio po wyzwoleniu. 

Centralne miejsce zajmuje w Muzeum bitwa o Skaldę. Bitwa ta, która miała miejsce w okresie od 18 września do 8 listopada 1944 (i po przegranej bitwie o Arnhem) niesłusznie popadła w historii holenderskiej w zapomnienie. Dzięki tej szeroko zakrojonej operacji, nie tylko Zelandia została w dużej mierze wyzwolona, lecz również alianci, wraz z wyzwoleniem Antwerpii, odzyskali pożądany i ważny strategicznie port wyładunku. W ten sposób, zatrzymana ofensywa sił sojuszniczych mogła zostać wznowiona i koniec wojny w Europie Zachodniej stał się kwestią czasu. Nigdy nie możemy zapomnieć wielu ofiar (wojskowych i cywilnych) oraz wielu szkód materialnych, spowodowanych podczas tej bitwy. Bitwa w Zelandii sprawiła nie tylko, że Zelandia stała się najbardziej dotkniętym regionem, lecz pociągnęła za sobą największą liczbę ofiar śmiertelnych po stronie kanadyjskiej w jednej operacji podczas II wojny światowej. 

Obecnie Muzeum jest w znacznym stopniu rozszerzane o Park Wyzwolenia Zeeland. Koncept Parku Wyzwolenia jest unikatowy. Nigdzie w Europie Zachodniej nie istnieje tego rodzaju projekt. Park wizualizuje w zelandzkich elementach: wodzie, plaży i groblach, okres wojenny w latach 1939-1945 i bitwę o Skaldę w szczególności.

Muzeum Wyzwolenia & Park Wyzwolenia Zeeland mają za cel, by w odpowiedzialny sposób przedstawić historię II wojny światowej w prowincji Zelandia w latach 1939 – 1945. Za pomocą ekspozycji autentycznych przedmiotów i opowiadań prezentują jej strategiczne znaczenie dla zakończenia II wojny światowej w Zachodniej Europie oraz dla okresu powojennego. Szczególny nacisk położony jest na zapomnianą ‘Bitwę o Skaldę” i kształtowanie wiedzy o niej na poziomie krajowym i międzynarodowym oraz krzewienie  świadomości historycznej, jak również zapewnienie szerszego uznania, na które ta bitwa zasługuje. W skali (między)narodowej jest wciąż za mało poważania dla wyjątkowego znacznia tej bitwy dla zakończenia II wojny światowej.  


„Dołączając do Liberation Route Europe staramy się, by w pozostałej części Holandii i poza nią wszyscy wiedzieli, że bitwa o Skaldę miała niezwykle ważne znaczenie dla zakończenia II wojny światowej”. 


 

  • Spokój, przestrzeń, otwarty krajobraz, naturalne wybrzeże, to cechy charakteryzujące naszą piękną prowincję!
  • Pod względem geograficznym Nieuwdorp znajduje się w samym centrum prowincji Zelandia, a w odległości około 3 kilometrów od Muzeum znajduje się “Sloedam”. Jjest to wąska grobla, łącząca wyspę Walcheren z Zuid-Beveland. W tym miejscu zarówno w 1940 roku, jak i w 1944 roku toczyły się ciężkie walki.
  • Muzeum jest w posiadaniu dziesiątek tysięcy przedmiotów, z większością z nich związana jest historia Zelandii.
Miejsce Coudorp 414455 AHNieuwdorp
Liberation Route Europe

Zostań naszym partnerem

Liberation Route Europe to stale rozbudowywany międzynarodowy szlak pamięci, łączący miejsca w których rozegrały się przełomowe wydarzenia w historii współczesnej Europy. Szlak biegnie przez główne regiony na trasie ofensywy sił sprzymierzonych.

Zostań partnerem
Discover France

Discover France

Czytaj więcej
Province of Zeeland

Province of Zeeland

Czytaj więcej
Municipality of Rheden

Municipality of Rheden

Czytaj więcej