Liberation Route Europe

Liberation Route Europe
&
Muzeum Wyzwolenia w prowincji Zelandia

Muzeum Wyzwolenia w prowincji Zelandia, partner Liberation Route Europe

Muzeum Wyzwolenia w prowincji Zelandia (Bevrijdingsmuseum Zeeland) przedstawia burzliwą historię Zelandii podczas II wojny światowej. Ponadto muzeum to poświęca również uwagę zelandzkim wolontariuszom wojennym, którzy służyli w Holenderskich Indiach Wschodnich, bezpośrednio po wyzwoleniu. 

Centralne miejsce zajmuje w Muzeum bitwa o Skaldę. Bitwa ta, która miała miejsce w okresie od 18 września do 8 listopada 1944 (i po przegranej bitwie o Arnhem) niesłusznie popadła w historii holenderskiej w zapomnienie. Dzięki tej szeroko zakrojonej operacji, nie tylko Zelandia została w dużej mierze wyzwolona, lecz również alianci, wraz z wyzwoleniem Antwerpii, odzyskali pożądany i ważny strategicznie port wyładunku. W ten sposób, zatrzymana ofensywa sił sojuszniczych mogła zostać wznowiona i koniec wojny w Europie Zachodniej stał się kwestią czasu. Nigdy nie możemy zapomnieć wielu ofiar (wojskowych i cywilnych) oraz wielu szkód materialnych, spowodowanych podczas tej bitwy. Bitwa w Zelandii sprawiła nie tylko, że Zelandia stała się najbardziej dotkniętym regionem, lecz pociągnęła za sobą największą liczbę ofiar śmiertelnych po stronie kanadyjskiej w jednej operacji podczas II wojny światowej. 

Obecnie Muzeum jest w znacznym stopniu rozszerzane o Park Wyzwolenia Zeeland. Koncept Parku Wyzwolenia jest unikatowy. Nigdzie w Europie Zachodniej nie istnieje tego rodzaju projekt. Park wizualizuje w zelandzkich elementach: wodzie, plaży i groblach, okres wojenny w latach 1939-1945 i bitwę o Skaldę w szczególności.

Muzeum Wyzwolenia & Park Wyzwolenia Zeeland mają za cel, by w odpowiedzialny sposób przedstawić historię II wojny światowej w prowincji Zelandia w latach 1939 – 1945. Za pomocą ekspozycji autentycznych przedmiotów i opowiadań prezentują jej strategiczne znaczenie dla zakończenia II wojny światowej w Zachodniej Europie oraz dla okresu powojennego. Szczególny nacisk położony jest na zapomnianą ‘Bitwę o Skaldę” i kształtowanie wiedzy o niej na poziomie krajowym i międzynarodowym oraz krzewienie  świadomości historycznej, jak również zapewnienie szerszego uznania, na które ta bitwa zasługuje. W skali (między)narodowej jest wciąż za mało poważania dla wyjątkowego znacznia tej bitwy dla zakończenia II wojny światowej.  


„Dołączając do Liberation Route Europe staramy się, by w pozostałej części Holandii i poza nią wszyscy wiedzieli, że bitwa o Skaldę miała niezwykle ważne znaczenie dla zakończenia II wojny światowej”. 


 

  • Spokój, przestrzeń, otwarty krajobraz, naturalne wybrzeże, to cechy charakteryzujące naszą piękną prowincję!
  • Pod względem geograficznym Nieuwdorp znajduje się w samym centrum prowincji Zelandia, a w odległości około 3 kilometrów od Muzeum znajduje się “Sloedam”. Jjest to wąska grobla, łącząca wyspę Walcheren z Zuid-Beveland. W tym miejscu zarówno w 1940 roku, jak i w 1944 roku toczyły się ciężkie walki.
  • Muzeum jest w posiadaniu dziesiątek tysięcy przedmiotów, z większością z nich związana jest historia Zelandii.
Miejsce Coudorp 414455 AHNieuwdorp
Liberation Route Europe

Zostań naszym partnerem

Liberation Route Europe to stale rozbudowywany międzynarodowy szlak pamięci, łączący miejsca w których rozegrały się przełomowe wydarzenia w historii współczesnej Europy. Szlak biegnie przez główne regiony na trasie ofensywy sił sprzymierzonych.

Zostań partnerem
Historisch-Technisches Museum Peenemünde

Historisch-Technisches Museum Peenemünde

Czytaj więcej
Envol Espace

Envol Espace

Czytaj więcej
Roermond

Roermond

Czytaj więcej