Liberation Route Europe

Liberation Route Europe

Liberation Route Europe

Liberation Route Europe

Liberation Route Europe [Europa, droga wyzwolenia] to nazwa, pod którą kryje się stale rozbudowywany  międzynarodowy szlak pamięci, łączący miejsca, w których rozegrały się przełomowe wydarzenia w historii współczesnej Europy. Szlak biegnie przez główne regiony na trasie ofensywy zachodnich sił sprzymierzonych z południowej Anglii przez plaże Normandii, belgijskie Ardeny, Brabancję, Arnhem, Nijmegen, Lasy Hürtgen, aż do Berlina. Dalej, wiedzie do Gdańska, gdzie niemal dwa pokolenia później wybuchła demokratyczna rewolucja kładąca kres podziałowi Europy.

Liberation Route Europe otwiera możliwość osobistego odkrycia i poznania szlaku, który przemierzały siły alianckie w ostatniej fazie II wojny światowej. Szlak biegnie drogą wyzwolenia kontynentalnej Europy spod okupacji nazistowskiej skupiając się szczególnie na ukazaniu długotrwałych konsekwencji II wojny światowej.

Liberation Route Europe przekracza granice państw od tak dawna dzielące nasz kontynent, wiążąc pamięć poszczególnych narodów o wojnie, a poprzez badanie złożonego dziedzictwa II wojny światowej z wielu historycznych perspektyw wzywa do podjęcia wspólnej, międzynarodowej dyskusji. „Droga wyzwolenia” łączy tę historię z życiem dzisiejszej Europy i innych części świata podkreślając rolę międzynarodowego pojednania i promując refleksję nad wartością naszej wolności zdobytej z tak ogromnym trudem.

Naszym celem podejmowanym we współpracy z międzynarodowymi partnerami jest powiązanie Liberation Route Europe z innowacyjnymi i trwałymi produktami oraz specjalnymi ofertami turystycznymi, które lepiej ukażą te tak absolutnie przełomowe karty w historii Europy i umożliwią jej „dotknięcie” odwiedzającym z całego świata.