Luksemburg

Luksemburg został zaatakowany przez Niemcy w maju 1940 r., mimo neutralnego stanowiska. Luksemburg nie miał armii, niemiecka inwazja przebiegła więc praktycznie bez sprzeciwu. Pod koniec pierwszego dnia inwazji duża część państwa była okupowana.

...

Liberation Route Europe

Liberation Route w Europie w Luksemburg

We wrześniu 1944 r. znaczna część Luksemburga została wyzwolona przez wojska amerykańskie. Podczas bitwy o Ardeny, w grudniu tego samego roku wojska niemieckie ponownie wtargnęły do kraju. Armia niemiecka zaatakowała Luksemburg i Belgię, próbując przedrzeć się na Zachód. Po nieudanej kampanii siły niemieckie zostały wyparte jeszcze raz z Luksemburga w pierwszych miesiącach 1945 r.

Doświadcz historii

Wybrana historia: Bitwa w Ardenach

W grudniu 1944 r., gdy alianci znaleźli się w belgijskich Ardenach, zostali całkowicie zaskoczeni uderzeniem trzech armii niemieckich. Był to początek ofensywy w Ardenach, zwanej też „Bitwą o Wybrzuszenie”. Była to ostatnia niemiecka próba przedarcia się przez linie alianckie. Bitwa trwała ponad sześć tygodni, i przyniosła ogromne straty obu stronom.

Ostatnia ofensywa niemiecka
Na tym obrazie:
Pomnik Orła w Bastogne
Pomnik Orła w Bastogne poświęcony jest wszystkim amerykańskim żołnierzom, którzy w dniach 21-16 grudnia 1944 r., podczas bitwy w Ardenach, znaleźli się w okrążeniu wokół Bastogne.

We wrześniu 1944 r. wojska alianckie osiągnęły linię biegnącą od Luksemburga do Antwerpii. Hitler postanowił wówczas przeprowadzić kontrofensywę w Ardenach. Musiał czekać na pogorszenie pogody, by zachmurzenie i mgły uniemożliwiły aliantom wykorzystanie ich przeważającego lotnictwa. Ostatecznie uderzenie nastąpiło 16 grudnia 1944 r. W Ardenach do ataku ruszyły 6 Armia Pancerna SS, 5 Armia Pancerna i 7 Armia.

Operacja o kryptonimie „Wacht am Rhein” miała zdaniem Hitlera doprowadzić do rozdzielenia wojsk alianckich. Pragnął opanować mosty na Mozie i uderzyć dalej, przez Liege aż do portu w Antwerpii. Amerykanie zostali całkowicie zaskoczeni.

Jednakże w odróżnieniu od ofensywy z maja 1940 r., ofensywa w Ardenach nie przyniosła błyskawicznego sukcesu. Pogoda była znacznie gorsza, alianckie lotnictwo o wiele silniejsze, Niemcom zaś brakowało paliwa. 23 grudnia pogoda zaczęła się poprawiać. Amerykanie mogli skierować do walki lotnictwo i rozpocząć kontruderzenie. Do połowy stycznia 1945 r. brak paliwa zmusił Niemców po prostu do porzucenia unieruchomionych pojazdów, co ostatecznie pokrzyżowało plany Hitlera. 25 stycznia 1945 r. bitwa dobiegła końca.

Bitwa w Ardenach była najkrwawszą operacją w dziejach amerykańskiej armii. 10733 żołnierzy amerykańskich zginęło, rannych zaś zostało 42316. Straty niemieckie wyniosły 12652 zabitych i 38600 rannych. Życie straciło też około 2500 cywilów belgijskich i 500 luksemburskich.

Przeczytaj całą historię