Monte Cassino Abbey

Klasztor na Monte Cassino

Via Montecassino, Cassino , Włochy
Słowa kluczowe dla tego miejsca
Bombardowania Zniszczenia Walka
Liberation Route Europe

Klasztor na Monte Cassino

Klasztor na Monte Cassino został założony w VI wieku przez świętego Benedykta. Podczas II Wojny Światowej stanowił on kluczowy element Linii Gustawa. 15 lutego 1944 roku klasztor został zbombardowany przez Aliantów, którzy niesłusznie uznali, że jest on wykorzystywany przez Niemców jako punkt obserwacyjny.

Klasztor na Monte Cassino jest jednym z dwóch największych klasztorów we Włoszech. Został on założony w VI wieku przez świętego Benedykta. Klasztor stanowił jedną z części 161-kilometrowej niemieckiej Linii Gustawa, której zadaniem było powstrzymanie wkroczenia aliantów do Włoch.

Między 17 stycznia a 18 maja 1944 roku na Monte Cassino rozgrywały się zacięte walki. Położony w chronionej strefie historycznej, sam klasztor nie został zajęty przez Niemców. Niestety, siły sprzymierzone uznały, że klasztor był wykorzystywany przez Niemców jako punkt obserwacyjny. Pomimo braku jednoznacznych dowodów, klasztor oznaczono jako obiekt do zniszczenia. 15 lutego amerykańskie bombowce zrzuciły na klasztor bomby, obracając cały wierzchołek Monte Cassino w dymiącą stertę gruzu.

Zniszczenie klasztoru stanowiło jedną z największych wojskowych pomyłek II Wojny Światowej. Zginęło 230 włoskich cywili szukających w klasztorze schronienia. Budynek, wówczas zniszczony, zajęli niemieccy spadochroniarze – stanowił on dla nich znakomitą osłonę.

Na szczęście zniszczenie nie było całkowite. Na początkowym etapie bitwy niemieccy oficerowie przenieśli z klasztoru do Watykanu przeszło 1400 cennych manuskryptów i innych przedmiotów, chroniąc je przed zniszczeniem. Po wojnie klasztor został odbudowany, dokładnie w takiej samej postaci.

 

Informacje turystyczne

Jadac autostrada A1, klasztor mozna dostrzec juz z daleka. Z latwoscia znajda Panstwo wjazd do Cassino; tam liczne znaki poprowadza Panstwa do podnóza wzniesienia, a nastepnie 8 kilometrów w góre. Do Cassino mozna w wygodny sposób dojechac z wiekszych miast; jest ono oddalone o zaledwie 1,5 godziny drogi od Portu Lotniczego Rzym-Fiumicino i godzine drogi od Portu Lotniczego Neapol Capodichino.

Godziny otwarcia http://www.abbaziamontecassino.org/abbey/index.php/en/your-visit/opening-hours-montecassino-abbey

Ceny http://www.abbaziamontecassino.org/abbey/index.php/en/your-visit/guided-tours-montecassino-abbey

Galeria multimedialna

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie