Beach Head War Cemetery

Cmentarz wojenny w Anzio

Via Nettunense , Anzio, Włochy
Słowa kluczowe dla tego miejsca
Walka Wyzwolenie Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Cmentarz wojenny w Anzio

Cmentarz Beach Head War Cemetery niedaleko Anzio jest Cmentarzem Wspólnoty Narodów z II Wojny Swiatowej. Ogólem na cmentarzu znajduje sie 2316 mogil, sposród których 291 to groby nieznanych zolnierzy. W 1917 mogilach pochowani sa zolnierze z Wielkiej Brytanii; jest tu równiez 68 kanadyjskich grobów. Pozostale ofiary pochodzily z Australii, Nowej Zelandii, Republiki Poludniowej Afryki i Indii.

Cmentarz Beach Head War Cemetery (którego nie nalezy mylic z cmentarzem wojennym w Anzio) polozony jest 5 km na pólnoc od miasteczka Anzio. Jego zarzadca jest Commonwealth War Graves Commission. Pochowanych jest na nim 2316 zolnierzy, marynarzy i lotników reprezentujacych kraje Wspólnoty Narodów, którzy polegli podczas II Wojny Swiatowej. 1917 mogil nalezy do zolnierzy z Wielkiej Brytanii. Druga pod wzgledem wielkosci grupa sa Kanadyjczycy, których pochowano tu 68, a nastepnie zolnierze z Republiki Poludniowej Afryki (25), Australii (6), Indii (5) i Nowej Zelandii (4). Ponadto jest tu takze jedna mogila zolnierza z czasów I Wojny Swiatowej.

Pierwotnie cmentarz znajdowal sie w poblizu szpitala polowego, a pochówków dokonywano bezposrednio po zejsciu z pola bitwy. Poczatkowo przeznaczony byl jedynie dla ofiar nalotów w Anzio w styczniu 1944 roku; pózniej, po przejsciu armii, dokonywano na nim równiez pochówków poleglych na terenie okolicznych wsi.

Plyty nagrobne wykonane sa z kamienia o stonowanej barwie, na którym znajduja sie imie i nazwisko, wiek, informacja o pulku, insygnia pulku, data zgonu oraz symbol religijny. Na 291 grobach nieznanych zolnierzy znajduja sie napisy: „Zolnierz wojny 1939-1945” oraz „Znany Bogu”, wraz z informacja o przynaleznosci do pulku, jesli mozliwe bylo uzyskanie takich danych.

Cmentarz jest pelen barw dzieki rozposcierajacym sie przed nagrobkami rózom, bratkom, niecierpkom i innym kwiatom, a takze wznoszacym sie nad czescia sciezek altanom porosnietym rózami, glicynia oraz jasminem. Zostal zaprojektowany przez Louisa de Savoie-Carignan de Soissons, znanego brytyjskiego architekta i urbaniste, któremu powierzono realizacje 45 brytyjskich cmentarzy wojennych.

Informacje turystyczne

Cmentarz jest położony 5 kilometrów na północ od miasteczka Anzio, jadąc drogą nr 207. Znaki są widoczne z odległości 150 metrów od cmentarza. Cmentarz jest stale otwarty i można go odwiedzić w dowolnym momencie.

Godziny otwarcia Cmentarz jest położony 5 kilometrów na północ od miasteczka Anzio, jadąc drogą nr 207. Znaki są widoczne z odległości 150 metrów od cmentarza. Cmentarz jest stale otwarty i można go odwiedzić w dowolnym momencie.

Galeria multimedialna

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie