Landing at Salerno

Lądowanie w Salerno

09-09-1943

Salerno, Włochy
Słowa kluczowe dla tego miejsca historycznego
Walka Wyzwolenie Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Lądowanie w Salerno

Lądowanie aliantów w Salerno 9 września 1943 roku zbiegło się z ogłoszeniem rozejmu przez Zjednoczone Królestwo Włoch; było ono również poczatkiem kampanii wyzwoleńczej Włoch kontynentalnych. Działanie to nie umożliwiło szybkiego natarcia na Rzym, ale otworzyło drogę krwawym działaniom wokół Monte Cassino.

Desant aliantów na Pólwysep Apeninski rozpoczal sie 3 wrzesnia 1943 roku, wraz z niewielkimi ladowaniami w okolicach czubka wloskiego buta. Mialo to na celu odwrócenie uwagi Niemców od glównego miejsca desantu w okolicy Salerno. 9 wrzesnia, dzien po podpisaniu rozejmu przez Wlochów, glówne sily aliantów wyladowaly w Salerno (operacja Avalanche). Wojska desantowe pod dowództwem generala Marka Clarka zlozone byly z amerykanskiej 5 Armii, 82 Dywizji Powietrznodesantowej oraz brytyjskiego 10 Korpusu.

Aby zachowac element zaskoczenia, przed ladowaniem nie przeprowadzono zadnego wstepnego bombardowania. Okazalo sie to jednak daremne; w tym rejonie Niemcy posiadali jednostki obronne. Pomimo tego niepowodzenia aliantom udalo sie wyladowac oraz zabezpieczyc polozony bezposrednio nad morzem teren o szerokosci 35 mil. 12 wrzesnia niemiecka 10 Armia przystapila do kontrataku na przyczólek; ledwo mozna bylo go powstrzymac.
Niemiecki kontratak doprowadzil do dotkliwego rozlewu krwi, a w niektórych miejscach przeciwnicy wdarli sie takze na plaze. Ostatecznie zakonczyl sie fiaskiem, poniewaz Hitler odmówil feldmarszalkowi Kesselringowi zaangazowania dodatkowych oddzialów.

Choc na to liczono, operacja Avalanche nie zapewnila aliantom mozliwosci szybkiego natarcia przez terytorium Wloch. Zatrzymaly ich niemieckie sily na Linii Gustawa, zgromadzone wokól Monte Cassino. Do samego Rzymu nie udalo sie dotrzec przed 4 czerwca 1944 roku. Pomimo jego stosunkowego slabych posuniec taktycznych, general Clark zostal odznaczony Krzyzem za Wybitna Sluzbe za swoje odwazne postepowanie. Clark byl czesto widziany na najbardziej bezposrednich pozycjach podczas walki, motywujac swoje wojska.

Galeria multimedialna

Salerno, Włochy

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie