Beachhead at Anzio

Przyczółek w Anzio

Włochy
Słowa kluczowe dla tego miejsca historycznego
Kolaboracja Walka Wyzwolenie Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Przyczółek w Anzio

22 stycznia 1944 roku żołnierze sił sojuszniczych wylądowali nieopodal Anzio. Celem desantu było uzyskanie przewagi nad niemieckimi siłami stacjonującymi w obrębie Linii Gustawa oraz bezpośrednie uderzenie na Rzym. Operacja nie powiodła się i desant został uziemiony w okolicach Anzio aż do końca maja.

22 stycznia 1944 roku wojska alianckie wyladowaly w poblizu Anzio (operacja Shingle), 62 kilometry na poludnie od Rzymu. Celem desantu bylo uzyskanie przewagi nad niemieckimi silami stacjonujacymi w obrebie Linii Gustawa oraz bezposrednie uderzenie na Rzym.

Sily desantowe w operacji Shingle, dowodzone przez amerykanskiego generala dywizji Johna P. Lucasa, skladaly sie z 40 000 zolnierzy oraz 5000 pojazdów. Jego armia wyladowala w trzech miejscach: wojska brytyjskie wyladowaly 9,7 km na pólnoc od Anzio (plaza Peter), sily pólnocnoamerykanskie zaatakowaly port w Anzio (plaza Yellow), a sily poludniowoamerykanskie wyladowaly nieopodal Nettuno polozonego o prawie 10 kilometrów na wschód od Anzio (plaza X-Ray).

General Lucas nie przemiescil sie jednak natychmiastowo w glab ladu. Zdecydowal sie on na umocnienie swojej pozycji, tym samym pozwalajac niemieckim silom na zorganizowanie ich obrony oraz zajecie otaczajacych wzgórz, z których niemieckie jednostki artyleryjskie mialy wyrazny widok na kazda pozycje aliantów. Przez wiele tygodni deszcz pocisków nieustannie spadal na aliancki przyczólek i zatoke nieopodal Anzio. Churchill powiedzial: „Myslalem, ze miotamy na brzeg dzikie, drapiezne koty; tymczasem znalazl sie tam raczej wyrzucony wieloryb”.

22 lutego general Truscott zastapil Lucasa. Obydwie strony znaczaco zwiekszyly liczebnosc swoich wojsk. Wloskie wojska pozostajace lojalne wobec panstw Osi zostaly rozmieszczone przez wojsko niemieckie. Pomimo wszelkich wysilków panstwa Osi nie byly w stanie odeprzec ataków wroga, spychajac go ponownie do morza; aliantom równiez nie udalo sie wedrzec w glab ladu. Patowa sytuacja w Anzio dobiegla konca 18 maja, gdy alianci zlamali niemiecka linie obrony na Monte Cassino.

Galeria multimedialna

Włochy

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie