Romney, Hythe and Dymchurch Railway - SPOT024

Linia kolejowa Romney, Hythe, Dymchurch

New Romney Station, New Romney, Kent, New Romney, Wielka Brytania
Słowa kluczowe dla tego miejsca
Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Linia kolejowa Romney, Hythe, Dymchurch

Podczas II wojny światowej linia kolejowa Romney, Hythe, Dymchurch służyła przewożeniu oddziałów wojskowych wzdłuż wybrzeża. Stacja tej linii miała też kapitalne znaczenie dla dostaw elementów rurociągu położonego przez Kanał La Manche w operacji Pluto, a służącego zapewnieniu koniecznych dostaw paliwa dla alianckich sił zbrojnych we Francji.

Podczas II wojny światowej, wąskotorowa linia kolej Romney, Hythe, Dymchurch została zajęta na potrzeby Ministerstwa Wojny. Miniaturowy skład opancerzony, jedyny taki na świecie, służył przemieszczaniu oddziałów wzdłuż wybrzeża, a także patrolowaniu go na wypadek inwazji. Linia ta odegrała również ważną rolę w operacji Pluto z 1944/1945 r., polegającej na budowie rurociągu przesyłowego, by zapewnić dostawy paliwa oddziałom wojsk sprzymierzonych we Francji.

Stację New Romney wyznaczono na miejsce prefabrykacji rur o średnicy 140 cm. Rury ładowano na wagony platformy i przewożono do Dungeness do dalszego montażu. Szereg tych wagonów do dziś stoi przy stacji New Romney. Za kwaterę oficerską w New Romney służył dom kapitana Howey'a, również zarekwirowany przez Ministerstwo Wojny. Szeregowi żołnierze mieszkali w szałasach lub namiotach w miejscu dzisiejszego parkingu.

Informacje turystyczne

Lata tradycji pielęgnowania muzealnych kolei parowych w otoczeniu jednych z najpiękniejszych zakątków hrabstwa Kent sprawiają, że wycieczka koleją Romney, Hythe & Dymchurch Railway jest źródłem niezapomnianych wrażeń. Dlatego też ta muzealna linia kolejowa wpisana jest na listę największych atrakcji turystycznych Kent.

Linie RH&DR chlubią się posiadaniem najbardziej kompletnej kolekcji miniaturowych lokomotyw parowych (1/3 wielkości typowej lokomotywy) na świecie. Linia o długości ponad 21 km biegnie przez malownicze bagna Romney Marsh od Hythe, miasta historycznego związku portowego Cinque Port, do Dungeness, jednego z największych na świecie skupisk gruboziarnistego żwiru, objętego utworzonym tu krajowym rezerwatem przyrody.

Na stacji New Romney można zatrzymać się, by obejrzeć świeżo odrestaurowaną wystawę modeli pojazdów szynowych, a latem by zobaczyć wystawę ‘1940 r.’, pokazującą, jak ważna była ta linia kolejowa podczas II wojny światowej i jak dostarczano stąd paliwo dla sił nacierających w Europie po lądowaniu D-Day.

W lipcu i sierpniu można też zarezerwować miejsce w grupie z przewodnikiem, który oprowadzi po wystawie ‘1940 r.’. W ten sposób można dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób kolej przyczyniła się do realizacji operacji Pluto. Na początek, nasz dobrze przygotowany przewodnik (ubrany w stylu lat 1940-tych) zaprowadzi Państwa do naszego mini kina wystawowego dając Wam czas na obejrzenie nagrań w cichości ducha. Będą one skarbnicą wiadomości o roli, jaką kolej odegrała w II wojnie światowej, a także o budowie ‘Pluto’ (rurociągu morskiego). Będziecie też Państwo mogli obejrzeć replikę pociągu pancernego.

Godziny otwarcia Aby dowiedzieć się więcej, a także uzyskać informację dotyczącą godzin otwarcia, proszę odwiedzić stronę: http://www.rhdr.org.uk

Galeria multimedialna

Video

New Romney Station, New Romney, Kent, New Romney, Wielka Brytania 01797 362353 http://www.rhdr.org.uk

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie