Portsmouth D-Day Museum - SPOT207

Muzeum D-Day w Porstmouth

Clarence Esplanade, Portsmouth, Wielka Brytania
Słowa kluczowe dla tego miejsca
Wyzwolenie
Liberation Route Europe

Muzeum D-Day w Porstmouth

Celem Muzeum D-Day otwartego w czerwcu 1984r. jest upamiętnienie wydarzeń kampanii, której celem było wyzwolenie Europy spod okupacji niemieckiej. Prócz gobelinu “Overlord Embroidery”, przedstawiającego wydarzenia D-Day, muzeum prezentuje wystawy i oryginalne eksponaty z tych najważniejszych momentów II wojny światowej.

Muzeum D-Day w angielskim Portsmouth jest jedynym obiektem tego typu poświęconym w całości upamiętnieniu wydarzeń z 6 czerwca 1944r., kiedy to siły alianckie wysłano przez Kanał La Manche na plaże francuskiej Normandii. Otwarte w 1984r. przez Królową Elżbietę Matkę, muzeum nieprzerwanie przyciąga turystów z całego świata.

W gablotach muzeum mieści się szereg eksponatów zarówno z samej kampanii normandzkiej, jak i z szerszego okresu wojny. W muzeum wystawiony jest także gobelin: “Overlord Embroidery” o długości 83 metrów (272 stopy), przedstawiający ważne momenty kampanii. Wykonanie gobelinu, które trwało pięć lat, zlecił Lord Dulverton z Batsford. Projekt opracowała artystka Sandra Lawrence. Gobelin stanowi punkt centralny muzeum. Obchodząc galerię gobelinu, zwiedzający mogą wysłuchać audio komentarza, który opisuje poświęcenie uczestników Operacji Overlord. W galerii wyświetlane są również archiwalne materiały filmowe i zdjęcia przy akompaniamencie muzyki z okresu wojny i wspomnień uczestników tych wydarzeń.

W sąsiednich galeriach wystawione są liczne eksponaty, w tym przedmioty osobiste, mapy, mundury i pojazdy wojskowe. Wśród eksponatów znajduje się też rekonstrukcja: Sali Map w Southwick House, sceny oddziałów ukrywających się w obozach leśnych, a także lądowań Aliantów na plażach Normandii. Na ekspozycji muzeum znajduje się także autentyczny pojazd asystujący jednostkom desantowym, czołg Beach Armoured Recovery Vehicle (BARV) oraz szybowiec Horsa, który wylądował w Normandii.

Godziny otwarcia Aby dowiedzieć się więcej, a także uzyskać informację dotyczącą godzin otwarcia, proszę odwiedzić stronę: http://www.ddaymuseum.co.uk/

Galeria multimedialna

Clarence Esplanade, Portsmouth, Wielka Brytania +4423 9282 6722 http://www.ddaymuseum.co.uk/

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie