Southwick House, Allied Naval Headquarters - POI228

Southwick House, Kwatera główna alianckich sił morskich

01-04-1944 - 05-09-1944

RMP, Southwick Park (Postal Point 38), Southwick, Wielka Brytania
Słowa kluczowe dla tego miejsca historycznego
Wyzwolenie Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Southwick House, Kwatera główna alianckich sił morskich

W czasie II Wojny Światowej planowanie znacznej części operacji alianckich odbywało się w Londynie. Plany Operacji Overlord (D-Day) sfinalizowano w Southwick House w Hampshire. Obiekt ten stał się kwaterą głównych dowódców sił alianckich pod przewodnictwem Generała Eisenhower’a. Cała wioska została zajęta przez dowództwo alianckie.

Pracując nad planami Operacji Overlord już w 1943r. postanowiono, że wysunięte stanowisko dowodzenia Naczelnego Dowództwa Alianckich Sił Ekspedycyjnych będzie się mieścić w Southwick House w Hampshire. Dzięki tej lokalizacji główni dowódcy alianccy znajdowali się w pobliżu obu portów, z których miała rozpocząć się inwazja, jak i oddziałów, które miały poprowadzić atak. Do Sir Bertram’a Ramsay’a, dowódcy alianckich sił morskich, który już stacjonował w Southwick House, w miesiącach poprzedzających D-Day dołączył Naczelny Dowódca Sił Alianckich, Generał Eisenhower oraz Dowódca Naczelny sił lądowych, Generał Montgomery. Cała wioska została zajęta przez dowództwo alianckie. Dla żołnierzy postawiono metalowe baraki, a kantyna oficerska mieściła się w lokalnym pubie Golden Lion.

To w bibliotece Southwick House Eisenhower podjął decyzję o opóźnieniu inwazji o 24 godziny w związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, jakie panowały w pierwotnie planowanym dniu rozpoczęcia inwazji, tj. 5 czerwca 1944r. Gdy tylko się przejaśniło, rozkaz do rozpoczęcia Operacji Overlord został wydany. Po rozpoczęciu inwazji operacją kierowano z Southwick House aż do początku września 1944r., kiedy to kwaterę główną przeniesiono do Francji. W budynku postawiono dużą mapę ze sklejki, na której nanoszono postępy Operacji Neptune, morskiego elementu inwazji na okupowaną Francję. Przy pomocy małej drabinki kobiety z pomocniczej formacji Women’s Royal Navy Service, stacjonującej w budynku zaznaczały co godzinę pozycje sił morskich. Stąd admirał Ramsey kierował operacją. Mapę można obejrzeć w budynku do dziś

Informacje turystyczne

By zwiedzić Southwick House, należy skontaktować się z Defence School of Policing and Guarding at DSPG-HQ-Information@mod.uk (umówienie wizyty możliwe wyłącznie przez email).

Galeria multimedialna

RMP, Southwick Park (Postal Point 38), Southwick, Wielka Brytania

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie