Portsmouth Quay House - POI229

Budynek Quay House w Portsmouth

04-06-1944 - 09-08-1944

62-70 Broad Street, Old Portsmouth, Portsmouth, Wielka Brytania
Słowa kluczowe dla tego miejsca historycznego
Wyzwolenie
Liberation Route Europe

Budynek Quay House w Portsmouth

Służąc za Punkt Dowodzenia Obszarem Zaokrętowania dla sektora Portsmouth podczas operacji normandzkiej, Quay House miał kluczowe znaczenie dla skutecznego poprowadzenia kampanii. Organizując transport oddziałów alianckich z czterech punktów w obszarze Porstmouth na plaże Normandii we Francji personel wojskowy w Quay House odegrał kluczową rolę w zapewnieniu sprawnego przebiegu kampanii.

Quay House położony w Old Portsmouth pełnił funkcję Punktu Dowodzenia Obszarem Zaokrętowania dla sektora Porstmouth podczas kampanii D-Day. W czasie przygotowań do D-Day w punktach embarkacyjnych rozsianych wzdłuż południowego wybrzeża Wielkiej Brytanii gromadziły się liczne oddziały alianckie, w gotowości do wyruszenia w momencie wydania rozkazu. Oddziały okrętowano w Dartmouth (Utah Force), Portland (Omaha Force), Portsmouth (Juno Force), Shoreham-by-Sea (Sword Force) i Southampton (Gold Force).

Ze względu na ogromną skalę operacji koordynacja oddziałów i przygotowanie ich do wejścia na pokład okrętów i barek desantowych, które miały je przetransportować na plaże Normandii we Francji wymagało starannego zaplanowania. Lokalny Punkt Dowodzenia Obszarem Zaokrętowania odgrywał istotną rolę w zapewnieniu sprawnego i zgodnego z planem przebiegu operacji. Dowówdztwo stacjonujące w Quay House organizowało transporty z czterech głównych punktów na terenie Portsmouth. Były to: Nabrzeże Flat House Quay, Stocznia Królewskiej Marynarki Wojennej w Portsmouth, Dworzec Morski w Portsmouth oraz Molo South Parade.

Oczekując na zaokrętowanie, oddziały alianckie stacjonowały w szeregu obozach na północ od Portsmouth, na przykład w obozie A7 w sektorze przygotowawczym Stakes Hill, Waterlooville, czy Lepe w New Forest. Obozy te mogły pomieścić do 2.500 żołnierzy i 250 pojazdów. Większość z nich lokalizowano w gęstym lesie, by mieć pewność, że pozostaną niewidoczne dla samolotów zwiadowczych wroga. Po wydaniu rozkazów o rozpoczęciu kampanii D-Day personel w Quay House przystąpił do wykonywania działań, których celem było szybkie przemieszczenie oddziałów alianckich do punktów zaokrętowania wzdłuż linii brzegowej Porstmouth, wdrażając operację według szczegółowego harmonogramu.

Informacje turystyczne

Quay House obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

Galeria multimedialna

62-70 Broad Street, Old Portsmouth, Portsmouth, Wielka Brytania

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie