Dungeness POI021

Dungeness

12-08-1944 - 30-05-1945

Dungeness, Wielka Brytania
Słowa kluczowe dla tego miejsca historycznego
Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Dungeness

Przylądek Dungeness w Kent, na południowo-wschodnim wybrzeżu Anglii stał się kluczowym punktem Operacji Pluto, której zadaniem było zapewnienie dostaw paliwa dla oddziałów alianckich na kontynencie. Przesłano stąd 700.000.000 litrów paliwa rurociągami pociągniętymi po dnie Kanału La Manche. Było to jedno z największych osiągnięć technicznych czasu wojny.

Operacja Pluto miała zasadnicze znaczenie dla powodzenia inwazji alianckiej w czerwcu 1944 r. Zagwarantowanie możliwości parcia naprzód po wylądowaniu wymagało zapewnienia olbrzymich ilości paliwa dla wszystkich generatorów, czołgów, jeepów i innych pojazdów. Transportowanie paliwa tankowcami było zbyt niepewne ze względu na zagrożenie atakami wroga i zmienność warunków pogodowych. Dlatego stworzono plan pociągnięcia rurociągu po dnie morskim pomiędzy południową Anglią a Francją. Jeden z nich biegł z Shanklin na wyspie Wight do Port-en-Bessin, drugi z Dungeness do Ambleteuse.

Elementy do rurociągu Pluto z Dungeness dowożono linią kolejową Romney, Hythe, Dymchurch w Kent. Rurociągowi biegnącemu z tego punktu nadano kryptonim Dumbo. Wzniesiono wiele zakamuflowanych przepompowni, by tłoczyć paliwo do Francji. Przepompownia Pluto Cottage, której nadano kształt wiejskiego domku, służy obecnie za hotelik. Na całym terenie przetrwało wiele budynków, a na plażach przy bagniskach Romney Marsh nadal widać pozostałości samego rurociągu.

Galeria multimedialna

Dungeness, Wielka Brytania

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie