Vossenack German Cemetery - SPOT051

Cmentarz niemiecki w Vossenack

Simonskaller Straße , Hürtgenwald, Niemcy
Słowa kluczowe dla tego miejsca wartego uwagi
Walka Wyzwolenie Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Cmentarz niemiecki w Vossenack

Cmentarz w Vossenack powstał na strategicznym miejscu, tj. na Wzgórzu 470, założonym przez niemiecką Komisję ds. Grobów Wojennych (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge) w latach 1949 do 1952. Dziś na cmentarzu są groby 2.347 osób poległych podczas wojny. Wśród nich jest 35 mężczyzn, który stracili życie biorąc udział w powojennych operacjach “Zespołu poszukiwawczo-rozbrojeniowego”.

Od połowy września 1944 r. do końca lutego 1945 r. zaciekłe walki toczyły się w regionie między linią szczytów Hautes Fagnes a rzeką Rur. Ta faza II wojny światowej znana jest lepiej pod nazwą „Bitwy o lasy Huertgen”. W ciągu sześciu miesięcy zażartych i krwawych walk zginęło dziesięć tysięcy żołnierzy amerykańskich i niemieckich. Zgodnie z wolą najbliższych szczątki większości Amerykanów zostały repatriowane do USA celem ich pochowania na cmentarzach publicznych lub prywatnych.

Ciała Niemców poległych w kampanii lasów Huertgen były grzebane na niemieckich cmentarzach wojennych, szczególnie w Huertgen i Vossenack, albo na komunalnych cmentarzach w okolicy. Większa część poległych żołnierzy niemieckich została przeniesiona przez Służbę Rejestracji Grobów Amerykańskich, wojskowe ramię Korpusu Kwatermistrzowskiego, na niemieckie cmentarze wojenne w Belgii i Holandii.

Cmentarz Vossenack powstał na strategicznym miejscu, tj. na Wzgórzu 470, założonym przez niemiecką Komisję ds. Grobów Wojennych (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge) między 1949 a 1952 rokiem. Dziś na cmentarzu są groby 2.347 osób poległych podczas wojny. Wśród nich jest 35 mężczyzn, który stracili życie biorąc udział w powojennych operacjach “Zespołu poszukiwawczo-rozbrojeniowego”.

Od 21 maja 2005 r. wzniesiony przy wejściu na cmentarz pomnik upamiętnia Juliusa Erasmusa, niemieckiego kapitana inżyniera który – najczęściej ryzykując życiem – wydostał szczątki 1.569 swych byłych towarzyszy z pól walk w lasach Huertgen i osobiście pogrzebał je na tym wzgórzu.

Informacje turystyczne

Poza kilkoma tablicami na cmentarzu brak jest informacji turystycznej.

Godziny otwarcia Cmentarz otwarty dla zwiedzających. Brak stałych godzin zwiedzania.

Galeria multimedialna

Cmentarz niemiecki w Vossenack

Od połowy września 1944 r. do końca lutego 1945 r. zaciekłe walki toczyły się w regionie między linią szczytów Hautes Fagnes a rzeką Rur. Ta faza II...

Simonskaller Straße , Hürtgenwald, Niemcy

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie

Witamy na naszej nowej stronie internetowej. Strona jest jeszcze w budowie, a treść jest nieustannie dodawana, dlatego też zapraszamy do odwiedzenia naszej strony w niedalekiej przyszłości, aby zobaczyć zmiany, których dokonaliśmy. Mamy nadzieje, że strona się Państwu spodoba! Bardzo liczymy na feedback, który możecie Państwo umieścić na naszym Facebook’u.