Soviet Memorial Treptow - SPOT008

Pomnik żołnierzy radzieckich (Treptower Park)

Puschkinallee, Berlin, Niemcy
Słowa kluczowe dla tego miejsca
Walka Ku pamięci Okupacja Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Pomnik żołnierzy radzieckich (Treptower Park)

Wojenny pomnik żołnierzy radzieckich w Treptower Park jest obecnie największym poświęconym wojnie miejscem pamięci w Berlinie, a nawet w całych Niemczech. Imponującej wielkości rzeźba na szczycie mauzoleum przedstawia żołnierza niosącego uratowane niemieckie dziecko. Pomnik upamiętnia około 80.000 radzieckich żołnierzy poległych podczas ofensywy berlińskiej.

Po II wojnie światowej w Berlinie wzniesiono trzy duże pomniki radzieckie, które służyły nie tylko jako miejsca pamięci, ale również jako cmentarze wojenne. Pomnik w parku Treptower jest największym z pomników radzieckich w Berlinie, a dzięki swej powierzchni wynoszącej 100.000 m² również największym obiektem tego rodzaju w Niemczech. Upamiętnia 80.000 żołnierzy radzieckich poległych podczas ofensywy berlińskiej w czasie II wojny światowej.
Po wojnie ogłoszono konkurs na projekt miejsca pamięci w Parku Treptower. Spośród 33 zgłoszonych prac wybrano kombinację projektów: architekta Jakowa Biełopolskiego, rzeźbiarza Jewgienija Wuczeticza, malarza Aleksandra Gorpenko i inżyniera Sarry Waleriusa.

Obiekt, służący także jako cmentarz dla 5.000 żołnierzy radzieckich, został zbudowany w latach 1946 - 1948 na miejscu dużego boiska i terenów sportowych. Do budowy użyto 40.000 m³ granitu.

Płyty pamiątkowe i freski przedstawiające przebieg wojny ułożone są w długich rzędach. Imponująca rzeźba na szczycie mauzoleum przedstawia żołnierza niosącego uratowane niemieckie dziecko.

Kiedy oddziały radzieckie wycofywały się z Berlina w 1994 r., pożegnały się z miastem paradą wojskową przy radzieckim pomniku wojennym w Parku Treptower.

Galeria multimedialna

Puschkinallee, Berlin, Niemcy

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie