Allied Museum - SPOT010

Muzeum Aliantów

Clayallee 135, Berlin, Niemcy
Liberation Route Europe

Muzeum Aliantów

Muzeum Aliantów opowiada wyjątkową historię, od klęski Niemiec w II wojnie światowej począwszy, a na podziale Berlina Zachodniego i Wschodniego między trzy mocarstwa zachodnie i Związek Radziecki skończywszy. Berlin stał się najważniejszą sceną konfliktu znanego jako zimna wojna.

Pod hasłem “Jak wrogowie stali się przyjaciółmi” Muzeum Aliantów opowiada wyjątkową historię, pełną suspensu i dramatyzmu, której początek wyznacza klęska Niemiec w II wojnie światowej latem 1945 r.

Celem zwycięskich mocarstw: USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Związku Radzieckiego było uwolnienie Rzeszy Niemieckiej z okowów nazizmu. Wkrótce jednak narosły konflikty. Mocarstwa zachodnie chciały odbudować Niemcy w oparciu o kapitalizm i demokrację, natomiast Związek Radziecki przyjął za model własny system komunistyczny. Berlin stał się jedną z najważniejszych scen, na których rozegrał się konflikt znany w historii pod nazwą zimnej wojny.

Pierwsza część wystawy stałej w budynku byłego kina Outpost w sektorze amerykańskim poświęcona jest okresowi 1945 - 1950. Jej tematem jest zwycięstwo aliantów pod koniec II wojny światowej, pierwsze lata okupacji i proces demokratycznej odnowy. Punktem głównym wystawy jest berliński most powietrzny w okresie blokady radzieckiej w latach 1948-1949.

Druga część wystawy stałej w bibliotece pamięci majora Nicholsona obejmuje okres od 1951 r. do 1994 r. Poświęcona jest głównie konfrontacji militarnej między Wschodem a Zachodem w okresie zimnej wojny. Berlin był szczególnie ważną sceną rywalizacji między służbami wywiadowczymi przeciwników. Oprócz opowieści o życiu codziennym garnizonów, wystawa przedstawia też główne wydarzenia, jakie miały miejsce w Niemczech od zjednoczenia w 1990 r. do wycofania się sił zachodnich w 1994 r.

Obok wystawy stałej organizowane są wystawy czasowe poświęcone różnorodnej tematyce. Program dopełniają imprezy, pokazy filmów i zwiedzanie z przewodnikiem.

Godziny otwarcia Aby dowiedzieć się więcej, a także uzyskać informację dotyczącą godzin otwarcia, proszę odwiedzić stronę: http://www.alliiertenmuseum.de/en/home.html

Ceny Wstęp wolny.

Galeria multimedialna

Muzeum Aliantów

Pod hasłem “Jak wrogowie stali się przyjaciółmi” Muzeum Aliantów opowiada wyjątkową historię, pełną suspensu i dramatyzmu, której początek wyznacza...

Clayallee 135, Berlin, Niemcy + 49 ((0) 30) 81 81 99-0 http://www.alliiertenmuseum.de/en/home.html

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie

Witamy na naszej nowej stronie internetowej. Strona jest jeszcze w budowie, a treść jest nieustannie dodawana, dlatego też zapraszamy do odwiedzenia naszej strony w niedalekiej przyszłości, aby zobaczyć zmiany, których dokonaliśmy. Mamy nadzieje, że strona się Państwu spodoba! Bardzo liczymy na feedback, który możecie Państwo umieścić na naszym Facebook’u.