Unconditional surrender of Germany - POI009

Bezwarunkowa kapitulacja Niemiec

07-05-1945 - 09-05-1945

Zwieseler Straße 4, , Berlin, Niemcy
Słowa kluczowe dla tego miejsca historycznego
Okupacja Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Bezwarunkowa kapitulacja Niemiec

Wraz z bezwarunkową kapitulacją Niemieckich Sił Zbrojnych dnia 8 maja 1945 r. II wojna światowa w Europie dobiegła końca. Podpisanie kapitulacji odbyło się w berlińskiej dzielnicy Karlshorst, gdzie po upadku Berlina siły radzieckie założyły swą kwaterę główną.

Dzień wcześniej, 7 maja 1945 r., Szef Sztabu Wehrmachtu, generał pułkownik Alfred Jodl podpisał kapitulację Niemiec w sztabie Naczelnego Dowództwa Alianckich Sił Ekspedycyjnych (SHAEF) we francuskim Reims. Ponieważ dokument kapitulacji z Reims nie został podpisany przez naczelne dowództwo niemieckie, wszyscy uczestnicy uzgodnili, że należy ratyfikować drugi akt podpisany przez wysokich rangą oficerów niemieckich.

Podpisanie kapitulacji powtórzono w Berlinie w nocy z 8 na 9 maja. Krótko po północy kapitulację w imieniu naczelnego dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych podpisał marszałek polowy Wilhelm Keitel, generał pułkownik Hans-Jürgen Stumpff i generał admirał Hans Georg von Friedeburg. Dokument został również podpisany przez radzieckiego marszałka Gieorgija Żukowa w imieniu Naczelnego Dowództwa Armii Czerwonej oraz przez brytyjskiego marszałka sił powietrznych Arthura W. Teddera, zastępcę Naczelnego Dowódcy Alianckich Sił Ekspedycyjnych.

Po złożeniu podpisów Żukow zaprosił zachodnich sojuszników na bankiet. Zwycięstwo nad Niemcami i koniec II wojny światowej w Europie hucznie świętowano nie tylko w kwaterze radzieckiej w Berlinie, ale również na całym świecie.

Dzień 9 maja, kiedy to ogłoszono w Moskwie kapitulację, przyjęto w Związku Radzieckim jako oficjalną datę końca wojny. Obowiązuje ona do dziś w Rosji. Na zachodzie Dzień Zwycięstwa [Victory in Europe Day (VE Day)] jest obchodzony 8 maja.

Galeria multimedialna

Bezwarunkowa kapitulacja Niemiec

Dzień wcześniej, 7 maja 1945 r., Szef Sztabu Wehrmachtu, generał pułkownik Alfred Jodl podpisał kapitulację Niemiec w sztabie Naczelnego Dowództwa Alianckich...

Zwieseler Straße 4, , Berlin, Niemcy

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie

Witamy na naszej nowej stronie internetowej. Strona jest jeszcze w budowie, a treść jest nieustannie dodawana, dlatego też zapraszamy do odwiedzenia naszej strony w niedalekiej przyszłości, aby zobaczyć zmiany, których dokonaliśmy. Mamy nadzieje, że strona się Państwu spodoba! Bardzo liczymy na feedback, który możecie Państwo umieścić na naszym Facebook’u.