Wycieczka trasą z Berlina do Gdańska

Wycieczka trasą z Berlina do Gdańska

Początek: Berlin Koniec: Gdańsk Dni: 11 Noce: 10 Cena:

Wycieczka trasą z Berlina do Gdańska

Rozpocznij trasę w Berlinie, gdzie miała miejsce ostatnia bitwa II wojny światowej w Europie, a następnie przejedź do Polski, gdzie w Gdańsku rozegrała się pierwsza bitwa II wojny światowej w 1939 roku. Poznaj współczesną Polskę i oddaj hołd polskim bohaterom oraz ofiarom doświadczeń II wojny światowej . Dla ludności Polski koniec II wojny światowej zupełnie nie oznaczał wyzwolenia. Przybycie Armii Sowieckiej oznaczało przede wszystkim porażkę i faktycznie nową okupację. Dla wielu Polaków polityczne konsekwencje wojny twały do 1989 roku, kiedy Polska stała się znów niezależnym i demokratycznym państwem.

Book the tour

Tour Operator: Mediterraneum / Poland Inc

ul. Paderewskiego 8
61-770
Poznan
Poland
48 661961988
www.mediterraneum.pl

Na mapie

Dzień 1

BERLIN
Przybycie do Berlina. Przejazd do hotelu. 

Dzień 2

POCZDAM – BERLIN
Trasa zwiedzania Poczdamu i Berlina Szlakiem Wolności: Pałac Cecilienhof w Poczdamie – ostatni pałac wzniesiony przez Hohenzollernów, gdzie obradowali uczestnicy konferencji poczdamskiej, następnie zwiedzanie Muzeum Aliantów, portu lotniczego Tempelhof, który stał się symbolem obrony wolności znanym na całym świecie i który był miejscem skąd tysiące osób z krajów wschodnich uciekło do ościennych państw. Następnie bunkier kolejowy Friedrichstraße, Checkpoint Charlie, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, Reichstag, Brama Brandenburska, Pomnik Radziecki Tiergarten. Przejazd do hotelu.

Dzień 3

BERLIN
Kontynuujemy trasę: Niemiecko-Rosyjskie Muzeum, miejsce bezwarunkowej kapitulacji niemieckich sił zbrojnych. Jest to wyjątkowa instytucja sponsorowana zarówno przez Niemcy, jak i Rosję. Następnie warto zobaczyć tablicę pamiątkową przy ulicy Niebergall, która przypomina zdarzenie z 5 czerwca 1945 roku, kiedy została podpisana Berlińska Deklaracja, Ścieżkę Pamięci Muru Berlińskiego przypominającą podział miasta po II wojnie światowej, Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Treptower Park, jeden z największych monumentów II wojny światowej w Niemczech. Przejazd do hotelu.

Dzień 4

MIĘDZYRZECKI REJON UMOCNIONY – POZNAŃ
Z rana przejazd do Polski. W drodze do Poznania przystanek w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym, ufortyfikowana militarna linia obrony nazistowskich Niemiec między rzekami Odrą i Wartą, wzniesiona w latach 1934–1938. Fortyfikacja wstrzymała Sowiecką ofensywę na Berlin. Następnie przejazd do Poznania: Pomnik Kryptologów, którzy złamali kod Enigmy, Fort Winiary (obecnie Poznański Park Cytadela), największy fort artyleryjski w Europie. W czasie II wojny światowej było to więzienie dla polskich, brytyjskich i sowieckich więźniów wojennych oraz ostatni punkt oporu Niemców w Poznaniu. Następnie wizyta w Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu, Muzeum Armii Poznań, Fort VII w którym w latach 1939-1944 był zorganizowany obóz koncentracyjny, Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Wieczorem spacer po Starym Mieście. Nocleg w Poznaniu.

Dzień 6

Przejazd do Warszawy. Zwiedzanie miasta: Trakt Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów, Muzeum Historii Żydów Polskich i Pomnik Bohaterów Getta, obydwa znajdujące się w dawnej dzielnicy żydowskiej (Dzielnica północna) – w czasie wojny obszar ten był częścią obozu koncentracyjnego KL Warschau. Ponadto warte uwagi jest Muzeum Katynia w Cytadeli Warszawskiej  – pomnik ofiar masakry katyńskiej. Następnie spacer po Starym Mieście.

Dzień 7

TRÓJMIASTO
W godzinach porannych przejazd do Trójmiasta. Zwiedzanie Gdyni: hitlerowska Torpedownia Babie Doły, ORP Błyskawica i niszczyciel typu Grom z okresu II wojny światowej. Następnie transfer do hotelu w Gdańsku.

Dzień 8

GDAŃSK
Kontynuujemy wizytę w Gdańsku, objazd Szlakiem Wolności: Westerplatte – miejsce obrony Polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, gdzie stoczyła się pierwsza bitwa II wojny światowej. Atak rozpoczęty został przez pancernik Schleswig – Holstein. Następnie budynek Muzeum Polskiej Poczty, zaatakowany równocześnie z Westerplatte.

Dzień 9

PÓŁWYSEP HEL
Przejazd na półwysep Hel, gdzie miała miejsce Bitwa o Hel. Działania zbrojne prowadzone były w Jastarnii, Juracie, mieście Hel i okolicy. Celem była obrona Rejonu Umocnionego Hel. Następnie wizyta w Muzeum Obrony Wybrzeża. Powrót do hotelu.

Dzień 10

SZTUTOWO – GDAŃSK
Przejazd do Sztutowa, obszaru byłego obozu koncentracyjnego Stutthof. Po południu transfer do Gdańska i spacer po Starym Mieście. Następnie wizyta w Europejskim Centrum Solidarności. Nocleg w hotelu w Gdańsku.

Dzień 11

Wyjazd do portu lotniczego. Odlot.

Highlights