NiemcyBerlinie

Berlin był stolicą nazistowskich Niemiec i siedzibą wielu instytucji rządowych, jak również ostatnią kwaterą główną Adolfa Hitlera. Bitwa o Berlin była ostatnią wielką bitwą w czasie II wojny światowej w Europie. 

Liberation Route Europe

Liberation Route:NiemcyBerlinie

Do kwietnia 1945 roku Armia Czerwona odparła niemiecką armię spod przedmieść Moskwy, popychając ją z powrotem do Berlina. W tym ostatnim i decydującym starciu wielu żołnierzy i osób cywilnych straciło życie, w tym również Adolf Hitler, który popełnił samobójstwo w swoim bunkrze, gdy toczyły się nad nim zacięte walki w bitwie o Berlin.

Biografie

Doświadcz historii

Wybrana historia: Bitwa o Berlin

Bitwa o Berlin była jedną z ostatnich bitew II wojny światowej w Europie. Wojna wróciła tam, gdzie się zaczęła: do Berlina. Wielu żołnierzy i cywilów zginęło w zaciekłych walkach o każdy dom.

Ostatnia duża ofensywa II wojny światowej w Europie
Na tym obrazie:
Bitwa o Berlin
Żołnierze radzieccy zatykają radziecką flagę na szczycie budynku Reichstagu. Berlin, 2 maja 1945 r.

22 czerwca 1944 r., dwa tygodnie po wylądowaniu aliantów w Normandii, armia radziecka rozpoczęła kampanię przeciwko siłom niemieckim. 16 października oddziały radzieckie przekroczyły granicę Niemiec. Józef Stalin stojący na czele Związku Radzieckiego spieszył się, żeby dotrzeć do Berlina przed Amerykanami. Za wszelką cenę chciał zademonstrować radziecką potęgę wojskową i wypracować sobie korzystną pozycję w negocjacjach powojennych. Prezydent USA Franklin Roosevelt nie był zainteresowany zdobyciem Berlina. Chciał pozyskać Związek Radziecki jako sojusznika w wojnie przeciwko Japonii, a przede wszystkim partnera w budowie stabilnego porządku powojennego.

16 kwietnia 1945 r. siły radzieckie rozpoczęły końcową ofensywę na niemiecką stolicę. Próbowały zamknąć Berlin manewrem okrążającym, jednak próba szybkiego przedarcia się do Berlina zakończyła się niepowodzeniem. Walki, które wywiązały się na wzgórzach Seelow około 70 km od Berlina, trwały cztery dni i pochłonęły wiele ofiar.

21 kwietnia pierwsze jednostki radzieckie wkroczyły wreszcie do Berlina. Żołnierze radzieccy musieli zmierzyć się z Niemcami stawiającymi desperacki opór walcząc o każdy dom. Alianci zaprzestali ataków z powietrza 16 kwietnia 1945 r. Związek Radziecki kontynuował naloty, wspierając swą ofensywę lądową w Berlinie.

2 maja 1945 r. garnizon berliński poddał się armii radzieckiej. Liczba ofiar, które straciły życie w bitwie o Berlin była ogromna. Rosjanie stracili ponad 80.000 żołnierzy. Straty niemieckie szacuje się na niemal 50.000.

Przeczytaj całą historię