Paryża

Paryża

Początek: Paris Koniec: Paris Czas trwania: 4

Paryż

Wyzwolenie Paryża nie było priorytetem aliantów, ale okazało się konieczne wobec wybuchu w dniu 19 sierpnia powstania ludności cywilnej przeciwko Niemcom. Niemiecki komendant Paryża, generał pułkownik Choltitz, otrzymał rozkaz zgniecenia powstania i zniszczenia miasta, tak jak Niemcy uczynili to w Warszawie. Aby zapobiec tej katastrofie, Charles de Gaulle nalegał na podjęcie działań. Dowództwo sił sprzymierzonych wysłało 2. Francuską Dywizję Pancerną pod dowództwem generała majora Leclerc, wspieraną przez Amerykańską 4. Dywizję Piechoty pod dowództwem generała majora Barton. Pierwszym oddziałom udało się wedrzeć do serca Paryża wieczorem 24 sierpnia, a 26 sierpnia odbyła się triumfalna parada zwycięstwa na Polach Elizejskich.

Trasa na mapie

Dzień 1

Przyjazd na paryski port lotniczy lub dworzec kolejowy, zakwaterowanie w Mieście Świateł. 

W godzinach porannych zwiedzanie światowej sławy Les Invalides i jego budynków, mieszczących Muzeum Armii, Muzeum Wojskowe Armii Francuskiej, Muzeum Historii Współczesnej i Historial Charles de Gaulle. Po południu, spacer wzdłuż Boulevard du Palais między budynkami Préfecture de Police i Palais de Justice. Po obu stronach bulwaru znajdują się setki dziur po kulach w kamiennych ścianach budynków. Są one trwałymi śladami pierwszych strzałów oddanych przez francuski ruch oporu w bitwie, która zapoczątkowała wyzwolenie Paryża spod rządów nazistów. W całym mieście znajdują się tablice pamiątkowe upamiętniające Żydów deportowanych przez nazistów, a także bojowników ruchu oporu, którzy zginęli podczas ostatnich walk o wyzwolenie Paryża

Dzień 3

Wizyta w Mémorial Leclerc i Muzeum Jean Moulin. Po południu spacer wzdłuż Pól Elizejskich, zatrzymanie się przy pomniku Charles de Gaulle, a następnie wędrówka szlakiem Parady Zwycięstwa. 

Dzień 4

Koniec wycieczki i wyjazd do portu lotniczego lub na dworzec kolejowy.