The Utah Beach D-Day Museum / Utah Beach – Musée du Débarquement - SPOT040

Muzeum D-Day na Plaży Utah

La Madeleine, Sainte-Marie-du-Mont, Francja
Słowa kluczowe dla tego miejsca wartego uwagi
Walka Wyzwolenie
Liberation Route Europe

Muzeum D-Day na Plaży Utah

Muzeum Lądowania na Plaży Utah mieści się na miejscu byłego niemieckiego punktu oporu, zgniecionego przez atakujące siły USA na plaży Utah rankiem dnia D-Day, czyli 6 czerwca 1944 r. Wśród mnóstwa eksponatów związanych z wojną, muzeum wystawia rzadko już spotykany typ średniej wielkości bombowca amerykańskiego, Martin B 26 ‘Marauder’.

Muzeum Lądowania na Plaży Utah, otwarte w 1962 r., zostało wzniesione na miejscu byłego niemieckiego punktu oporu, wyeliminowanego przez siły nacierające USA w dniu D-Day. Od czasu powstania muzeum było rozbudowywane, a w 2011 r. otwarte na nowo po remoncie. Muzeum posiada szeroką gamę niemieckich i amerykańskich eksponatów wojennych, związanych z działaniami militarnymi, które miały miejsce podczas lądowania D-Day rankiem w dniu 6 czerwca 1944 r. na plaży Utah. Podkreślany jest szczególnie udział 4. Amerykańskiej Dywizji Piechoty i jej 8. Pułku Piechoty, ponieważ one pierwsze stanęły na plaży.

Rekonstrukcję momentów składających się na historię stworzono skupiając się na jednej amerykańskiej barce desantowej. Szczególną uwagę poświęcono Korpusowi Inżynieryjnemu USA, który oczyszczał plażę z niebezpiecznych przeszkód i śmiertelnych pułapek zastawionych przez siły niemieckie.

Związane z wojną przedmioty i zdjęcia przypominają, że plaża ta odegrała również kluczową rolę w logistyce wojny. Płaskodenne barki desantowe można było łatwo wprowadzić na ląd przy odpływie, aby je rozładować i przetransportować oddziały, zanim odpłyną przy wysokiej fali przypływu. Jest tu też miejsce dedykowane 101. Amerykańskiej Dywizji Powietrznodesantowej, która wyzwoliła teren Sainte-Marie-du-Mont, gdzie znajduje się muzeum.

Wreszcie, muzeum wystawia rzadko już spotykany typ dwusilnikowego bombowca amerykańskiego średniej wielkości, Martin B 26 ‘Marauder’. Samolot ten jest centralnym eksponatem muzeum, ponieważ na świecie nie ma więcej niż sześć sztuk tej maszyny. Stoi przypominając o kluczowym znaczeniu wkładu Sprzymierzonych Sił Powietrznych i oddając honor ich zwycięstwom w czasie lądowań na plaży Utah i później.

Informacje turystyczne

Muzeum jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
W okolicy znajduje się jeszcze jedno ciekawe muzeum: ‘Le Mémorial de la Liberté retrouvée’ w Quinéville, 18, Avenue de la Plage. Prezentuje obraz życia codziennego w okupowanej Francji oraz podczas jej wyzwolenia.

Godziny otwarcia Od października do maja: 10:00 to 18:00, od czerwca do września: 09:30 do 19:00 Sprzedaż ostatnich biletów na godzinę przed zamknięciem. W okresie świat Bożego Narodzenia muzeum będzie otwarte od 26 grudnia do 5 stycznia między 10:00 a 18:00 (ostatnie wejście o 17:00). 31 grudnia muzeum będzie otwarte do 16:00 (ostatnie wejście o 15:00). W styczniu muzeum nieczynne.

Ceny Dorośli: € 8.00 Dzieci poniżej 15 lat: € 3.50 Bilet grupowy (dorośli): € 6.00/osoba Grupy szkolne: € 3.00 Dzieci poniżej 7 lat i weterani II wojny światowej: wstęp wolny Wycieczka z przewodnikiem po muzeum i plaży Utah : € 12.00 Muzeum przyjmuje gotówkę, karty kredytowe, czeki oraz vouchery.

Galeria multimedialna

Muzeum D-Day na Plaży Utah

Muzeum Lądowania na Plaży Utah, otwarte w 1962 r., zostało wzniesione na miejscu byłego niemieckiego punktu oporu, wyeliminowanego przez siły nacierające...

La Madeleine, Sainte-Marie-du-Mont, Francja + 33.(0)2.33.71.53.35 http://www.utah-beach.com

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie

Witamy na naszej nowej stronie internetowej. Strona jest jeszcze w budowie, a treść jest nieustannie dodawana, dlatego też zapraszamy do odwiedzenia naszej strony w niedalekiej przyszłości, aby zobaczyć zmiany, których dokonaliśmy. Mamy nadzieje, że strona się Państwu spodoba! Bardzo liczymy na feedback, który możecie Państwo umieścić na naszym Facebook’u.