The Memorial Museum of the Battle of Normandy - SPOT031

Muzeum Pomnik Bitwy o Normandię

Boulevard Fabian Ware, Bayeux, Francja
Słowa kluczowe dla tego miejsca
Walka Wyzwolenie Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Muzeum Pomnik Bitwy o Normandię

Muzeum Pomnik Bitwy o Normandię opowiada historię walk alianckich z Niemcami, toczących się przez pierwsze dziesięć tygodni po D-Day. Szeroka gama pojazdów, mundurów i sprzętu wojskowego daje odwiedzającym wrażenie zanurzenia się w codziennym życiu żołnierzy i cywilów w tym kluczowym okresie.

Muzeum Pomnik Bitwy o Normandię mieści się obok brytyjskiego cmentarza wojskowego w Bayeux. Muzeum pokazuje krok po kroku, jak przez dziesięć tygodni od momentu wylądowania w dniu D-Day alianci walczyli i pokonywali siły niemieckie aż do wycofania się Wehrmacht’u za Sekwanę. Na 2 tys. m² obiektu manekiny, zdjęcia, broń i inne artefakty ilustrują działania wojskowe, a także codzienne życie żołnierzy i cywilów w okresie trwania bitwy. Poza pojazdami pancernymi rozstawionymi na zewnątrz, olbrzymia hala wystawowa mieści pojazdy i elementy uzbrojenia, a także dioramę ożywiającą obraz decydujących walk w kotle Falaise. Archiwalny film z tekstem francuskim i angielskim odtwarza bitwę.

Stała wystawa nie ogranicza się do konfrontacji zbrojnej, ale pokazuje często ignorowane aspekty kampanii wojskowych: żywienie oddziałów, opiekę nad rannymi, stronę logistyczną, komunikacyjną, inżynieryjną i tak dalej. Nie zapomniano też o ważnej roli, jaką odegrały alianckie siły powietrzne.

Bayeux było pierwszym wyzwolonym miastem we Francji. Dlatego muzeum przypomina o wysoce symbolicznej wizycie, jaką złożył tu generał Charles de Gaulle w kilka dni po lądowaniu. Entuzjastyczne powitanie zgotowane mu przez mieszkańców Bayeux przekonało aliantów (a szczególnie prezydenta USA, F.D. Roosevelta) o jego roli jedynego rzeczywistego przywódcy Francji.

Informacje turystyczne

Ścieżka dla pieszych łączy muzeum z innymi muzeami w Bayeux oraz ze średniowieczną katedrą. Mapa dostępna pod linkiem: http://www.bayeuxmuseum.com/en/informations_pratiques_MMBN_en.html

Aby dowiedzieć się więcej, a także uzyskać informację dotyczącą godzin otwarcia, proszę odwiedzić stronę: http://www.bayeuxmuseum.com/en/musee_memorial_bataille_de_normandie_en.html

Galeria multimedialna

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie