‘The Grand Bunker’– Atlantikwall Museum - SPOT046

„Wielki bunkier” – Muzeum Wału Atlantyckiego

Avenue du 6 Juin, Ouistreham, Francja
Słowa kluczowe dla tego miejsca
Walka Wyzwolenie Okupacja
Liberation Route Europe

„Wielki bunkier” – Muzeum Wału Atlantyckiego

Muzeum Wału Atlantyckiego mieści się w byłym sztabie niemieckim, służącym za centrum sterowania ogniem baterii chroniących ujście rzeki Orne oraz kanału łączącego Caen do morza. 17-metrowej wysokości betonowa wieża została całkowicie odrestaurowana w pierwotnym kształcie z dnia 6 czerwca 1944 r. Sześć kondygnacji zostało odtworzonych w najdrobniejszych szczegółach.

Zwiedzający mogą wędrować po wszystkich sześciu piętrach i ich pomieszczeniach odtworzonych w najdrobniejszych szczegółach: pomieszczeniu generatorów, filtrów gazowych, kazamacie z karabinem maszynowym broniącym wejścia, kwaterach, magazynie leków, izbie chorych, zbrojowni, magazynie amunicji, pomieszczeniu komunikacji radiowej, centrali telefonicznej, punktu obserwacyjnego, wyposażonego w potężny dalekościomierz, a na najwyższym piętrze mogą ogarnąć wzrokiem 360° widok na Plażę Sword Beach i Zatokę Sekwany od Le Havre (na północnym wschodzie) po Quinéville (na północnym zachodzie).

Wystawa przedstawia liczne fotografie, dokumenty i inne eksponaty dotyczące budowy Wału Atlantyckiego, artylerii, obrony plaży, itp. Muzeum daje też wgląd w taktykę oddziałów szturmowych specjalnie szkolonych pod kątem operacji D-Day skierowanej na umocnienia Wału Atlantyckiego, a także codzienne życie żołnierzy armii niemieckiej.

Informacje turystyczne

W Ouistreham znajduje się również ‘N°4 Commando Museum’, które przywołuje lądowanie i walki w dniu D-Day 177 Franzuzów wchodzących w skład 1. Brygady Sił Specjalnych.

Aby dowiedzieć się więcej, a także uzyskać informację dotyczącą godzin otwarcia, proszę odwiedzić stronę: http://www.museedugrandbunker.com/englishversion.asp

Galeria multimedialna

„Wielki bunkier” – Muzeum Wału Atlantyckiego

Zwiedzający mogą wędrować po wszystkich sześciu piętrach i ich pomieszczeniach odtworzonych w najdrobniejszych szczegółach: pomieszczeniu generatorów,...

Avenue du 6 Juin, Ouistreham, Francja + 33 (0)2.31.97. 28.69 http://www.museedugrandbunker.com/englishversion.asp

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie

Witamy na naszej nowej stronie internetowej. Strona jest jeszcze w budowie, a treść jest nieustannie dodawana, dlatego też zapraszamy do odwiedzenia naszej strony w niedalekiej przyszłości, aby zobaczyć zmiany, których dokonaliśmy. Mamy nadzieje, że strona się Państwu spodoba! Bardzo liczymy na feedback, który możecie Państwo umieścić na naszym Facebook’u.