The Falaise pocket – The Memorial of Montormel - SPOT034

Kocioł Falaise – Miejsce pamięci / pomnik w Montormel

Les hayettes, Mont-Ormel, Francja
Słowa kluczowe dla tego miejsca
Walka Wyzwolenie Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Kocioł Falaise – Miejsce pamięci / pomnik w Montormel

Ostanią dużą bitwę kampanii normandzkiej stoczono w sierpniu 1944 r. w tak zwanym kotle Falaise-Argentan, gdzie alianci okrążyli i zniszczyli poważną część sił niemieckich. Niemniej, dziesiątkom tysięcy żołnierzy niemieckich udało się uciec. Znajdujący się tu pomnik i miejsce pamięci odtwarzają poszczególne stadia tej krwawej konfrontacji.

Po przełamaniu linii obrony na zachód od Saint-Lô w końcu lipca siły amerykańskie wbiły się daleko poza linie niemieckie, a następnie ruszyły na północ w kierunku Le Mans, Alençon i Argentan. W międzyczasie armia brytyjska i kanadyjska spychały siły niemieckie od północy w kierunku miasta Falaise.

Niepowodzenie kontrataku niemieckiego w dniu 7 sierpnia oraz nieprzemyślane żądanie Hitlera, nakazujące utrzymywanie zajmowanych pozycji doprowadziło do całkowitego okrążenia niemieckiej 7. Armii. Wahanie dowództwa aliantów opóźniło ostateczne zamknięcie kotła aż do 19 sierpnia, kiedy to do 90. Dywizji Piechoty USA dołączyły w Chambois, od północy, oddziały 1. Polskiej Dywizji Pancernej. Okrążeni i ostrzeliwani przez artylerię aliancką, Niemcy próbowali przedrzeć się na siłę ponawiając desperackie ataki na wzgórza Mont-Ormel, gdzie natknęli się na oddziały polskie.

Straty po obu stronach były ciężkie, ale kilkuset żołnierzom polskim na Mont-Ormel udało się utrzymać pozycje. Niemcom udało się uciec, ale ich straty były olbrzymie: około 10.000 zabitych i 40.000 do 50.000 wziętych do niewoli. W niektórych miejscach, w tym na mostach przez rzekę Dives i drogach graniczących z Mont-Ormel widok ciał ludzkich i trupów końskich był zatrważający.

Z miejsca pamięci na szczycie Mont-Ormel rozciąga się panoramiczny widok doliny rzeki Dives. Stąd, korzystając z animowanej mapy, można prześledzić poszczególne stadia bitwy.

Informacje turystyczne

“Droga pamięci. Sierpień 1944” [August 1944 remembrance road] umożliwia zwiedzanie pola bitwy i miejsc dramatycznych wydarzeń. Mapa dostępna pod linkiem: http://www.memorial-montormel.org/_ao_t_1944_remembrance_road_2_128.html

Aby dowiedzieć się więcej, a także uzyskać informację dotyczącą godzin otwarcia, proszę odwiedzić stronę: http://www.memorial-montormel.org/

Galeria multimedialna

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie