The Airborne Museum Sainte-Mère-Église - SPOT045

Muzeum Sił Powietrznodesantowych Sainte-Mère-Église

14 rue Eisenhower, Sainte-Mère-Église, Francja
Słowa kluczowe dla tego miejsca wartego uwagi
Walka Wyzwolenie
Liberation Route Europe

Muzeum Sił Powietrznodesantowych Sainte-Mère-Église

Muzeum w Sainte-Mère-Église zostało otwarte w 1964 r. dokładnie w miejscu, w którym w nocy z 5 na 6 czerwca i w ciągu kolejnych dni amerykańscy skoczkowie spadochronowi prowadzili zacięte walki. Muzeum posiada ważną kolekcję mundurów, broni i innych memorabiliów wojennych. W 2014 r. otwarto dwa dalsze skrzydła.

Muzeum w Sainte-Mère-Église zostało otwarte w 1964 r. i z biegiem lat urosło do miana jednej z głównych atrakcji na terenie lądowań. Miejscowość Sainte-Mère-Église stała się znana po premierze opartego na książce Corneliusa Ryana filmu “Najdłuższy dzień” w reżyserii Darryla F. Zanucka. Muzeum jest zasadniczo poświęcone pamięci spadochroniarzy amerykańskich z 82. i 101. Dywizji Powietrznodesantowych, których zrzucono przy podstawie półwyspu Cotentin w nocy z 5 na 6 czerwca 1944 r.

Zwiedzający mogą obejrzeć broń, jaką posługiwały się amerykańskie jednostki powietrznodesantowe w czasie II wojny światowej. W centrum uwagi Muzeum Sainte-Mère-Église Museum są amerykańscy skoczkowie i ich rola w lądowaniu w Normandii. W kolekcji znajduje się słusznie osławiony samolot transportujący oddziały, Douglas C-47 (znany również jako “Powietrzny pociąg”), a także szybowiec Waco – jedyny egzemplarz w całej Francji.

Od momentu otwarcia weterani nieustannie przekazują darowizny artefaktów wojennych, związanych z ich osobistymi przeżyciami w ramach ogólnego wysiłku wojennego i w ten sposób nadają muzeum głęboko poruszający ludzki charakter.

W czerwcu 2014 r. otwarto nowe skrzydło muzeum. Wprowadza ono jeszcze głębiej w historyczne bitwy toczone przez amerykańskich skoczków spadochronowych po lądowaniu w Normandii.

Nowoczesna scenografia w specjalnie wydzielonej części pozwala zwiedzającym niemal podzielić wewnętrzne odczucia, jakie towarzyszyły spadochroniarzom amerykańskim na przykład podczas lotu nad Kanałem w ciasnocie kabiny C-47. W holu nowego skrzydła stoi duma muzeum: legendarny amerykański samolot szkoleniowo-rekonesansowy znany jako Piper Cub.

Informacje turystyczne

Inne ciekawe muzeum związane z tym tematem to Centre historique des parachutiste du Jour-J (Dead Man's Corner Museum), 2, Village de l'Amont, 50500 Saint-Côme-du-Mont.

Godziny otwarcia Otwarte codziennie: - Od 02/01 do 03/31: w godz. od 10:00 do 17:00 - Od 04/01 do 09/30 : w godz. od 09:00 do 18:45 - Od 10/01 do 12/30 : w godz. od 10:00 do 17:00 - nieczynne 24/25/31 grudnia

Ceny Dorośli: € 8.00 Dzieci: € 4.50 Dorośli (opłata w bilecie rodzinnym): € 7.50 Dzieci (opłata w bilecie rodzinnym): €3.50

Galeria multimedialna

Muzeum Sił Powietrznodesantowych Sainte-Mère-Église

Muzeum w Sainte-Mère-Église zostało otwarte w 1964 r. i z biegiem lat urosło do miana jednej z głównych atrakcji na terenie lądowań. Miejscowość Sainte-Mère-Église...

14 rue Eisenhower, Sainte-Mère-Église, Francja +33 (0)2.33.41.41.35 http://musee-airborne.com

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie

Witamy na naszej nowej stronie internetowej. Strona jest jeszcze w budowie, a treść jest nieustannie dodawana, dlatego też zapraszamy do odwiedzenia naszej strony w niedalekiej przyszłości, aby zobaczyć zmiany, których dokonaliśmy. Mamy nadzieje, że strona się Państwu spodoba! Bardzo liczymy na feedback, który możecie Państwo umieścić na naszym Facebook’u.